Effectiveness of context based instruction on 10th grade students' understanding of fossil fuels and clean energy resources topics and their attitudes toward environment
Bağlam temelli öğretimin 10. sınıf öğrencilerinin fosil yakıtlar ve temiz enerji kaynakları konusunu anlamalarına ve çevreye yönelik tutumlarına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 442210
  2. Yazar: ÖMER FARUK İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlam temelli öğretimin geleneksel öğretime göre 10. sınıf öğrencilerinin fosil yakıtlar ve temiz enerji kaynakları konusundaki başarısına ve çevreye karşı tutumlarına olan etkisini araştırmaktır. Okul türünün etkisinin de araştırıldığı bu araştırmada yarı deneysel ön-test son-test kontrol gruplu araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya iki farklı liseden toplam 113 10. sınıf öğrencisi katılmıştır. Altı hafta süre ile deney grubunda bağlam temelli öğretim, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim uygulanmıştır. Fosil Yakıtlar ve Temiz Enerji Kaynakları Başarı Testi ve Çevre Tutum Anketi deney ve kontrol gruplarında ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Bağlam Temelli Öğrenme Hakkındaki Öğrenci Görüş Anketi sadece deney grubunda son-test olarak uygulanmıştır; ayrıca Bilimsel İşlem Becerileri Testi her iki grupta da ön-test olarak uygulanmıştır. Ortak Dağılımın Çok Değişkenli Analizi (MANCOVA) istatistiksel yöntemi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Öğretim metotlarının ve okul türünün ana etkileri, bununla birlikte bu bağımsız değişkenlerin etkileşimleri de araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar bağlam temelli öğretimin geleneksel öğretime göre öğrencilerin başarısında ve çevreye yönelik tutumlarında daha üstün olduğunu göstermiştir. Öğretim metodu ve okul türünün etkileşimleri öğrencilerin çevreye yönelik tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlıdır; ancak öğrencilerin başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı değildir. Okul türü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the this study was to investigate the effectiveness of context-based instruction as compared to the traditional instruction on 10th grade high school students' understanding of fossil fuels and clean energy resources topics and their attitudes toward environment. The effect of school type was also investigated. A quasi-experimental pre-test-post-test control group research design was used for that purpose. A total number of 113 10th grade students of two different types of high schools were the participants of the study. Experimental group students were instructed with context-based instruction whereas control group students were instructed with traditional instruction through six weeks. Fossil Fuels and Clean Energy Resources Achievement Test and Attitude toward Environment Scale were used as pre-tests and post-tests in the experimental and control groups. Student Questionnaire about Context Based Instruction was used as a post-test in the experimental group. Furthermore, Science Process Skills Test was used as a pre-test in both groups. In statistical analysis MANCOVA was conducted and the main effects of treatments, school types, and their interaction effects were investigated. The results showed that in comparison to the traditional instruction, the context-based instruction was superior on students' achievement and attitudes toward environment. The interaction effects between treatment and school type were significant for attitudes toward environment but not significant for achievement. A significant school type difference was not found.