İsofluran ve enfluran ile anestezi uygulamasında metabolik etkilerin karşılıklı incelenmesi
Evaluating of metabolic effects in anaesthesia practice with isoflurane and enflurane
  1. Tez No: 44222
  2. Yazar: KENAN ERK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HİKMET SÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Modern anestezi pratiğinde ensık kullanılan inhalasyon ajanları isofluran ve enflurandır. Çalışmamızda inhalasyon ajanları ile anestezi uygulanan olgularda, karaciğer, böbrek fonksiyonları ile karbonhidrat.yağ ve protein metabolizmasındaki olası değişiklikleri belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya inguinal herniorafi operasyonu uygulanan, ASA I grubu herhangi bir metabolik ve endokrin hastalığı bulunmayan, ilaç kullanmayan 40 olgu dahil edildi. Premedikasyon uygulanmadan Grup I (n=20) olgulara isofluran ve Grup II (n=209 olgulara enfluran ile anestezi indüksiyonu ve idamesi sağlandı. Bu olgulardan kan örnekleri alınarak SGOT.SGPT.GGT, PZ, total protein, albumin, direkt-indirekt bilirubin, kollesterol, trigliserit.üre, kreatinin.sodyum, potasyum, glisemi, insulin, c- peptid ve kortizol düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATING OF METABOLIC EFFECTS IN ANAESTHESIA PRACTICE WITH ISOFLURANE AND ENFLURANE Isoflurane and enflurane are inhalation agents used in the modern anaesthesia practise. In our study we aimed to determine the probable changes in liver and renal functions and in carbonhydrate, fat and protein metabolism. In patients anaesthesied with these inhalation agents. 40 patients.ASA I, who had no endocrine and metabolic disease, got no medication and underwent inguinal hernioraphy operation were included in this study. Without any premedication anaesthesia induction and maintenance were provided with isoflurane in Group I (n=20) and with enflurane in Group II (n=20). SGOT, SGPT, GGT, PT, total protein, albumin, conjugated and unconjugated bilirubin, cholesterol, trigliserid, urea, creatinin, sodium, potassium, glukose, insulin, c-peptid and Cortisol levels were studied in blood speciments taken from these patients. Results were evaluated according to the student's-t test.