Rejyonal intravenöz anestezide meperidin kullanımı
  1. Tez No: 44221
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KORAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÖZCAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yaşları 15-59 arası olan, ASA I-II grubu 40 olguda rejyonal intravenöz anestezi için lidokain ve düşük doz lidokain+meperidin kanşımı kullanıldı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. Grup I olgulara (n=20) 40 mi % 0.9 NaCl içinde 4 mg/kg % 2 lido kain HC1; grup II olgulara (n=20) 40 mi % 0.9 NaCl içinde 2 mg/kg % 2 lidokain HC1 ve 1 mg/kg meperidin karışımı 90 sn içinde intravenöz olarak verildi. Analjezik etkinin başlaması için geçen süre, analjezi kalitesi, arteriel kan basıncı, kalp atım hızı ve olası yan etkiler araştırıldı. Analjezi kalitesi, kötü (0), yetersiz (1), iyi (2) ve tam (3) olarak sınıflandırıldı. Yan etkiler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lidocaine and low dose lidocaine+meperidine mixture were used for intravenous regional anesthesia in 40 cases between the ages of 15-59 years and ASA groups I-H. Cases were randomly divided into two groups. Group I cases (n=20) were given 4 mg/kg 2 % lidocaine HC1 in 40 mis of 0.9 NaCl and group II cases (n=20) were given 2 mg/kg 2 % lidocaine HC1 and 1 mg/kg meperidine mixture in 40 mis of 0.9 % NaCl, intravenously in 90 seconds. Time required for beginning of analgesic effect, quality of analgesia, arteriel blood pressure, heart rate and possible side effects were investigated. The quality of analgesia was categorized as poor (0), insufficient (1), good (2) and complete (3). Side effects were recorded.