Halotan, isofluran, sevofluran, desfluran ve azot protoksitin bakteri üreme hızı üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 175154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Anestezi ekipmanlarının kontaminasyonu hastadan hastaya infeksiyon yayılımı için potansiyel bir risk faktörüdür. Anestezi sistemlerinden izole edilen mikroorganizmalar sıklıkla üst solunum yolu ve gastrointestinal sistemden kaynaklanmaktadır. Hastadan hastaya anestezi sisteminin tamamının ya da bir kısmının değiştirilmeden kullanımı postoperatif infeksiyon riskini, bu da postoperatif mortalite ve morbiditeyi artırmaktadır. Turn bunlara rağmen anestezi sistemlerinin nadiren kontamine olduğu görülmektedir. Kontaminasyon oranının düşük olmasının bakteriyostatik kauçuk ve metal parçalar, ortam nem ve ısısının bakteri üremesi için uygunluğu, CO2 tutucuları, anestezik ajanlarm bakterisidal etkilerinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Tüm bunlar anestezi devrelerinin ne kadar sıklıkla değiştirilmesi gerektiği, sistemlerin kontaminasyon derecesi, kontaminasyona etkili faktörler üzerine dikkatlerin yoğunlaşmasına neden olmuştur. Volatil anesteziklerin bakteri üreme hızı üzerine etkilerini, anestezi cihazı ortamında gösteren çalışmalar sınırlıdır. Daha önceki çalışmalarda sık kullanılan volatil anesteziklerden halotan, izofluran, enfluran ve sevoflurarun bu etkileri incelenmiştir. Ancak desfluramn bakteri üreme hızı üzerine etkisini gösteren çalışma bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda klinik konsantrasyonda (1 ve 2 MAC), kliniğe eşdeğer sürelerde (1, 2, 3 ve 4 saat) ve anestezi sistemi ortamında halotan, izofluran, sevofluran, desfluran ve azot protoksitin bakteri üreme hızı üzerine etkilerim incelemeyi amaçladık. Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı ve Mikrobiyoloji Ve Klinik Mikrobiyoloji Anabiüm Dalı ile ortaklaşa yürütüldü. Cahşmamızda P.aeruginosa (ATCC 27853), & aureus (ATCC 25922), Kcoli (ATCC 25923) suşları kullamldı. Kanlı ağarda üretilen her mikroorganizmanın Beyin-Kalp înfüzyon (BKİ) Broth'da 1/100.000'lük dilüsyonlan elde edildi. Mikroorganizmalar bu konsantrasyonda hazırlandıktan sonra anestezik ajanlara maruz bırakıldı. Çalışma altı grup olarak planlandı. 1. grupta; % 50 O2 + % 50 kuru hava karışımı içinde 1 ve 2 MAC halotan, 2. grupta; % 50 O2 + % 50 kuru hava karışımı içinde 1 ve 2 MAC isofluran, 3. grupta; % 50 O2 + % 50 kuru hava karışımı içinde 1 ve 2 MAC sevofluran, 4. grupta; % 50 O2 + % 50 kuru hava karışımı içinde 1 ve 2 MAC desfluran, 5. grupta; % 50 O2 + % 50 azot protoksit, 6. grupta; (kontrol grubu) % 50 O2 + % 50 kuru hava karışımı kullanıldı. Anestezi cihazında; tidal volüm 700 mi, frekans 12/dk, gaz akımı 5 L/dk olacak şekilde ayarlandı vemikrooı^anizmalar anestezik ajana maruz bırakıldı. 1, 2, 3 ve 4. saatlerde anestezi cihaza kapatılarak her bir mikroorganizmanın bulunduğa besi yerlerinden 500 fil alınarak su banyosunda sıvı halde bekletilen 4 mi TSA bulunan tüplere ekildi ve homojenize edildikten sonra penilere döküldü. 37°C'de 24 saat inkübasyon sonrası sayılan koloni sayısı ise bize o gruptaki her mikroorganizma için 1, 2, 3 ve 4. saatteki bakteri yoğunluğunu verdi. Her voîatil anestezik için 1 ve 2 MAC konsantrasyonlarda ve üçer kez ayrı ayrı çalışıldı. Halotan 1 MAC konsantrasyonda P.aerugînosa ve Ecolfyi 2, 3 ve 4.
Özet (Çeviri)
Anesthesia equipment can be exposed to potentially infectious material during ordinary use. The contamination of anesthesia equipment is considered as a potential risk factor for spreading out an infection among patients. Microorganisms which are isolated from the anesthesia system may frequently originate from the upper respiratory tract and the gastrointestynal system while some preparations are more likely to support the growth of niicroorganisms. When the whole or a part of an anesthesia equipment is used on patients without a change, it may increase the ratios of postoperative mortality and morbidity. Spite of all of these, anesthesia equipment and systems can rarely become infected. We suggest that, the reason of a low contamination ratio may originate from bacteriostatic rubber and metallic components, medium humidity and a compatible temperature that may allow reproduction of the bacteria, CO2 holders, and the bactericide effects of anesthetic agents. All these indicate the necessity to frequently change anesthesia circuits and to concentrate on issues such as the degree of contamination regarding systems and on actors mat may have an effect on contamination. The impact of volatile anesthetic agents on the reproduction rate of bacteria are limited with studies that were performed in an anesthesia device environment. The mentioned effects of certain volatile anesthetic agents, such as halothane, isoflurane, enflurane and sevoflurane which were used in previous studies are carefully investigated. However, there were no any other studies that indicate desflurane possessed an effect on the reproduction rate of the bacteria. In this study, our objective was to investigate the impact of halothane, isoflurane, sevoflurane, desflurane ve nitrogen protoxide on the reproduction rate of bacteria in certain clinical concentrations (1 and 2 MAC), in clinically equivalent periods of times (hours 1, 2, 3 and 4) and in the presence of an anesthetic medium. This study was conducted in common at the Ondokuz Mayis University, Faculty Hospital of Medicine, by the cooperative work of two departments, Main Scientific Department of Anesthesiology and Reanimation and the Main Scientific Department of Microbiology and Clinical Microbiology. P.aerugimsa (ATCC 27853), S. emeus (ATCC 25922) and Exoli (ATCC 25923) Strains were used in the present study. VII1/100.000 dilutions were obtained from the Brain-Hearth Infusion (BHI) Brom of each microorganism that were reproduced in a bloody agar medium. After the mentioned microorganisms were prepared in this concentration mey were immediately exposed to anesthetic agents. The study was scheduled in six groups: In Group I, 1 and 2 MAC halothane was prepared in a 50% Qz + 50% dry air mixture; while in Group II, 1 and 2 MAC isoflurane was prepared in a 50% O2 + 50% dry air mixture; in Group HI, 1 and 2 MAC sevoflurane was prepared in a 50% Oi + 50% dry air mixture; in Group IV, 1 and 2 MAC desflurane was prepared in a 50% O2 + 50% dry air mixture; in Group V, nitrogen protoxide was used in a 50% O2 + 50% dry air mixture; and finally, in Group VI (control group), a 50% O2 + 50% dry air mixture was used. The anesthesia device tidal volume was adjusted to 700 ml while frequency was adjusted to 12/minute and the gas flow to 5 L/minute and the microorganisms were exposed to the anesthetic agent. At hours 1, 2, 3 and 4 the anesthesia device was shut down and 500 ul was drawn from the nutritional medium where every microorganism was located and then sowed into tubes which contained 4 ml TSA and which was stored as a liquid form in a ben marie (water bath) and then were homogenized and poured into Petri dishes. After incubation at 37C° for a period of 24 hours, the number of colonies counted demonstrated the bacteria concentration at hours 1, 2, 3 and 4 for every microorganism in each group. For per volatile anesthetic agent, we worked three times separately at 1 and 2 MAC concentrations. Halothane inhibited the reproduction rate of P.