Development of unsteady models for flapping wings' controller design approach
Çırpan kanat kontrol sistemi için geliştirilmiş zamana bağlı anatilik model tasarımları
- Tez No: 442222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ, YRD. DOÇ. DR. KUTLUK BİLGE ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mikro hava araçları boyutlarına, şekillerine, mekanizma tasarımlarına ve kontrol tekniklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bunlar arasında çırpan kanatlı mikro hava araçları birçok avantaja sahiptir, örneğin sabit kanatlı mikro hava araçlarına göre daha hızlı manevra kabiliyetine sahip, döner kanatlı mikro araçlara göre ise daha az sesle çalışan bu mekanizmalar için bir diğer avantaj, model tasarımı yapılırken doğada esinlenecek birçok benzer tür olmasıdır. Bu sayede savunma sanayisi için önem taşıyan araçlar olmuşlardır. Bu çalışmanın asıl amacı; mikro boyuttaki çırpan kanat sistemi için kanadın hareketinden dolayı oluşan kuvvet ve momentleri hesaplamaktır. Buna ek olarak katı cisim dinamiği denklemlerine göre gövde hareket merkezindeki toplam kuvvet ve momentler hesaplanır. Böylece kanat hareketi boyunca anlık acı ve açısal ivme değerlerine ulaşılır. Bu değerler kontrol uygulamalarında gövdeyi kararlı bir harekete ulaştırmak için kullanılır. Sağ ve sol kanada farklı hareket girdileri verilmesiyle gövdenin manevra yapması sağlanır, yalnız bu durumda gövde hareketi kararsız hale gelecekir. Çırpma, süpürme ve yunuslama gibi kanadın farklı hareket türleri bu çalışmadaki analitik model ile test edilebilir. Bu tez kapsamında hem sadece yalpalama hareketi hem de gövdenin 3-Dönme ekseni etrafındaki hareketini incelemek amacıyla 2 test düzeneği tasarlanmıştır. Bu test düzenekleri analitik modelin gerçek zamanlı gövde yönelim kontrolünü test etmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Among a wide variety of micro air vehicles (MAV) due to their sizes, shapes, mechanisms and remoting technique; insect scaled flapping wing vehicles offer potential advantages like; higher agility for collision avoidance by rapid maneuvering compared to fixed wing MAVs, less noise compared to rotary wing MAVs, number of similar species in nature to imitate while modeling. Therefore, they are mainly in favor for defense applications. Main scope of the thesis is to develop an unsteady model capable of calculating aerodynamic forces and moments for insect flight. Additionally, the total forces and moments are calculated at the body center of mass by rigid body dynamics equations. By this way, during the motion of the wings, the instantaneous angle and angular acceleration of the flapping body is found. These values are used in control applications to stabilize the system. Body maneuvers are possible when right and left wings are moving with different input frequencies and amplitudes. Different cases of time dependent wing motions which are sweeping, heaving and pitching can be tested by the current analytical model. In this thesis, after analytical modelling, both a testing apparatus for analyzing only roll attitude and for analyzing all rotational body dynamics are designed. These wing systems can be used to test the model for real-time control applications.