Anatomy, palynology and floral diversity of the genus Lamium L. (Lamiaceae) in Turkey
Türkiye'de bulunan Lamium L. (Lamiaceae) cinsinin anatomi, polen ve çiçek çeşitliligi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 442223
  2. Yazar: ZEYNEP ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Lamium L. cinsi Lamiaceae familyasının ve Lamioideae alt familyasının tip cinsidir. Ayırt edici karakterlerin azlığı sebebi ile, cinsin sınırları zaman içinde pek çok kez değişikliğe uğramıştır. Türkiye`de, 16 tanesi endemik olmak üzere, 36 takson yayılış göstermektedir ve ülkemiz cinsin biyoçeşitlilik merkezidir. Altfamilya Lamioideae içindeki pek çok cins üzerinde anatomik ve mikromorfolojik çalışmalar yapılmış olsa da, Lamium cinsi üzerinde bu tip çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışmanın ilk kısmında, Türkiye`deki Lamium türlerinin anatomik (kök, gövde, yaprak ve petiol anatomisi) ve mikromorfolojik (tüy ve polen morfolojisi) özellikleri verilmiş, bu karakterlerin taksonomik önemi tartışılmıştır. Bütüncül morfolojik özellikler ile beraber, anatomik ve mikromorfolojik karakterlerin bazı tür ve tür altı kategorilerde taksonomik öneminin olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmında, Kızılcahamam Işık Dağı alanında yayılış gösteren iki Lamium; L. villosifolium ve L. album subsp. crinitum türlerinin tozlaşma biyolojisi ve çiçek çeşitliliği üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu iki Lamium türü, belirgin bir şekilde arılarla tozlaşmaya adapte olmuştur. Arazi ve laboratuvar calışmaları ışığında iki Lamium türü birbirlerinden morfolojik, mekanik ve yükseklik özellikleri açısından ayrılmaktadır. Çiçek morfolojilerindeki farklılık, mekanik izolasyonu arttırmakta, polenlerin tozlaştırıcı vücütlarının farklı bölgelerinde taşınmasını sağlamaktadır. Yüksekliğe bağlı olarak değişim gösteren bitki popülasyon yoğunluğu, tozlaştırıcı birliğinde farklılıklara sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lamium L. is the type genus of subfamily Lamioideae and the family Lamiaceae. Due to the absence of recognizable morphological characters, circumscription of the genus has undergone many changes through time. Turkey is the main biodiversity center of the genus with 36 taxa, 18 of which are endemic. Even though many genera in the subfamiliy Lamioideae have been subjected to various anatomical and micromorphological studies, a comprehensive investigation of the genus Lamium is still lacking. In the first part of this study, the anatomical (root, stem, leaf and petiole) and micromorphological (trichome and pollen morphology) characteristics of the Lamium species in Turkey are presented and their taxonomic implications are discussed. Together with gross morphology, such anatomical and micromorphological characters are proved to be taxonomically informative in the delimitation of certain infrageneric taxa. In the second part of this study, pollination biology and floral diversity of bee pollinated Lamium species; including Lamium villosifolium and L. album subsp. crinitum, which grow sympatrically in Isik Mountain, Kizilcahamam, were investigated. Two Lamium species are clearly adapted to pollination by Apiodea. Field and laboratory investigations revealed that co-occuring Lamium species are isolated from each other on the basis of morphological, mechanical and altitudinal aspects. The diversity of floral constructions increases the mechanical isolation by attracting different pollinators and by loading pollen on different parts of pollinator`s bodies. Change in the plant population density along the altitudinal gradient clearly triggered the pollinator assemblage variation.