Türkiye florası için endemik olan phlomis russelrana (sims.) bentham türü üzerinde morfolojik, anatomik ve karyolojik araştırmalar
  1. Tez No: 56317
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR DADANDI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada Kuzey Anadolu'da yayılış gösteren ve Türkiye için endemik bir tür olan Phlomis russelina morfolojik, anatomik, karyolojik ve palinolojik yönlerden incelenmiştir. İncelemeler 1994-95 yıllarında Kocaeli ve çevresinden Mayıs -Temmuz aylarında toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Morfoloji bölümünde, Phlomis cinsinin ait olduğu Lamiaceae familyasının ve Phlomis cinsinin özellikleri, cinsin Dünya'da dağılımı ile seksiyon ayırım anahtarı verilmiştir. Üzerinde araştırma yaptığımız Phlomis r üsse liana hm ayrıntılı deskripsiyonu yapılmış, çiçek açma mevsimi, yetişme ortamı ve yurdumuzda yayılışı verilmiştir. Bitkinin genel şeklinin yanında teşhiste önemli olan kaliks, brakteol, korolla, meyva, taban ve floral yaprakların şekil ve resimleri çalışmaya eklenmiştir. Ayrıca bitkinin kromazomları kök uçlarından sayılmış, 2n = 20 olarak bulunmuştur. Araştırmanın anatomi bölümünde gövde, petiyol, yaprak ve meyva yapısı incelenmiş elde edilen bulgular şekil ve resimlerle desteklenmiştir. Palinoloji bölümünde polenler taze ve yapay olarak fosilize edilerek incelenmiştir. İncelemeler sonucu polenlerin orta büyüklükte, trikolpat olduğu gözlenmiştir. Her iki metodla incelenen polenlerin polar ve ekvatoryal görünüşlerine ait fotoğraflar çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
44 VIII. SUMMARY in this research, Phlomis rıısseliana distributed in North Arıatolîa region and is endemic for Turkey have been investigated morphologically, anatomically, karyologically and palynologically. Samples were collected from Kocaeli territory in May-July 1994-95, in rnorphology section, characteristîcs ofLamiaceae family and Phlomis genus. distribution of Phlomis in the world and identification key section were given. Besides detailed description of P,rıısseliana, flowering season, growing environment and distribution in Turkey were given. in the anatomical part of the atudy, structure of stem, petiole, leaf and fruit have been examin.ed and results are supported by photographs and drawings. Chromosomes of the species were counted at the root tips and observed as 2n=20, in palynology section, fresh and artificially fosilized pollen were examined. We noticed that pollen are medium sized and tricolpate. Photographs of polar and equatorial view of pollen, examined by both methods were added fco study.