Studies towards synthesis of urea containing helical polymers
Üre içeren helikal polimerlerin sentezleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 442225
  2. Yazar: GİZEM ÇALIŞGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN AKDAĞ, PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde kiral poliüre fonksiyonel gruplu helikal polimerlerin sentezi üzerinde çalışılmıştır. Helikal yapılar moleküler mekanik kullanılarak analiz edilmiştir. Üre fonksiyonel gruplu polimerler diisosiyanat ve diamine kullanılarak sentezlenmiştir. Tartarik asitten başlanarak ((4S,5S)-2,2-dimetil-1,3-dioxolan-4,5diyl)dimetanamin çok basamaklı sentez çalışmaları sonunda elde edilmiştir. Tartarik asit bazlı diamin ve bir diğer diamin olan L-lysin, p-fenilen diamine ile trifosgenin reaksiyonu sonucu elde edilen p-fenilen diisosiyanat ile polimerleştirilmiştir. Öte yandan L-lysin bazlı (S)-metil 2,6-diisosiyanatohekzanoat, trifosgen kullanılarak sentezlenmiş ve L-lysin ile polimerleştirilmiştir. Sentezlenen 'helikal' polimerlerin sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with design and synthesis of chiral polyurea type polymers. These polymers were analyzed with molecular mechanics that they could take a helical form. The polymers are polyurea type polymers and ureas are synthesized by treating isocyanates with amines. Starting from tartaric acid, ((4S,5S)-2,2-dimethyl-1,3-dioxolane-4,5diyl)dimethaneamine was synthesized. The other diamine was naturally occuring L-lysine. These diamine functionalized compounds were treated with p-phenylene diisocyanate synthesized from p-phenylene diamine and triphosgene and polymerized with diamines. Similarly, (S)-methyl 2,6-diisocyanatohexanoate was synthesized by reacting with triphosgene and L-lysine methyl ester and polymerized with L-lysine. The results toward synthesis of these 'helical' polymers were discussed.