Reliability of transportation lifeline systems subjected to earthquake loads
Deprem yüklerine maruz ulaşım candamarı sistemlerinin güvenirliği
  1. Tez No: 442238
  2. Yazar: NAZ TOPKARA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH YÜCEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Candamarı şebekeleri olarak adlandırılan iletişim, gaz, su, enerji dağıtım ve ulaşım şebekeleri geniş coğrafi alanlara yayılmış enterkonekte sistemlerdir. Sismik yükler altındaki bir candamarı şebekesinin güvenirliğinin hesaplanması, bu tür sistemlerin hasar yaratıcı bir deprem esnasında ya da sonrasında işlevlerini yerine getirebilmelerinin önemi nedeni ile gereklidir. Bu çalışmanın temel amacı, köprüler ve anayollardan oluşan karayolu sistemlerinin üzerine yoğunlaşarak deprem yüklerine maruz kalmış candamarı şebeklerinin sismik güvenirliğini incelemektir. Sistemlerin güvenirlik analizi, şebekeyi oluşturan elemanların güvenirliğine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Deprem yüklerine maruz kalan elemanların güvenirliği, elemanın kapasitesine ve üzerine gelen deprem yüküne bağlı olarak belirlenir. Bu çalışmada, elemanın maruz kalabileceği deprem yükünün belirlenmesinde olasılıksal sismik tehlike analizi kullanılmıştır. Elemanların kapasitelerini belirlemek için öncelikle köprülerin ve asfalt yolların çökme nedenleri tartışılmış ve bu yapıların deprem yükleri altında nasıl davrandığı açıklanmıştır. Bu bağlamda sistem güvenirlik prensipleri uygulanarak, ulaşım candamarı şebekesinin sismik güvenirliği için alt ve üst güvenirlik sınırları belirlenmiştir. Önerilen yöntemin uygulaması gerçek verilere dayanan bir örnek çalışma ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lifelines, such as highway, gas, water and power distribution systems, are networks which extend spatially over large geographical regions. The assessment of the reliability of a lifeline under seismic loads requires particular attention, since the proper functioning of these systems during or after a destructive earthquake is very important. The main objective of this study is to investigate the system reliability of lifeline networks subjected to earthquake loads by concentrating on highway systems consisting of viaducts, bridges, roads and highways. System reliability analysis basically evaluates the performance of a system in terms of the reliability of its components. Reliability of a structural component which is subjected to earthquake forces is determined based on the seismic capacity of the structure and earthquake loads on the structure. In this study, determination of the future earthquake threat on the components is calculated by performing a probabilistic seismic hazard analysis.Failure reasons of bridges and asphalt roads are explained and behaviors of these components under earthquake loads are discussed to determine the seismic capacity of them. In this respect, the system reliability concepts are utilized and bounds on the seismic reliability of a system are established. A case study based on real life data is also presented in order to illustrate the implementation of the method.