Characteristics of polylactide composites involving montmorillonite and boron compounds
Montmorillonit ve boron bileşikleri içeren poli(laktik asit) kompozitlerinin özellikleri
- Tez No: 442239
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE HACALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Poly(laktik asit) (PLA) biyo-bozunur, biyo-uyumlu bir polimerdir ve zamanla petrol bazlı malzemelere alternatif olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı; boron bileşiklerinin tipi, miktarı ve nanokil ile birlikte kullanımının PLA bazlı nanokompozitlerin ısısal, mekanik ve yanmayı geciktirme özelliklerine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, PLA matrisine, çinkoborat (ZnB), Benzen-1,4-diboronik asit (BDBA) ve Cloisite 30B (C30B) eklenmiştir. Kompozitlerin SEM taramaları; bor bileşiklerinin düşük oranlarındaki katkılarının PLA matrisi içinde homojen olarak dağıldığını göstermektedir. Yüksek oranlardaki eklemelerde ise yığılmalar gözlenmektedir. PLA nanokompozitlerin TEM analizinde ise arakatman yapısı görülmektedir. Bu sonuçlara paralel olarak; nanokompozit yapısında bulunan nanokilin XRD diffraktogramındaki karakteristik Bragg piki ortadan kalkmıştır. DSC sonuçlarına göre, ham PLA ile kıyaslandığında, borlu bileşik içeren kompozitlerde daha yüksek erime sıcaklığı ve nanokil takviyeli nanokompozitlerde daha yüksek erime piki gözlenmektedir. TGA sonuçları; PLA matrisine borlu bileşiklerin eklenmesinin bozunma sıcaklığında düşmeye, fakat külleşme miktarında artışa sebep olduğunu göstermektedir. Piroliz sırasında, boron bileşikleri içeren PLA'nın trans-esterifikasyon reaksiyonlarına bağlı küçük kütleli fragmantlara ek olarak oligomerik ürünlerin göreceli veriminde artış gözlenmektedir. Bu tip reaksiyonlar, boronun düşük konsantrasyonunda PLA zincirlerinin bozunmasına neden olsa da, borlu bileşiklerin yüksek konsantrasyonlarında çapraz bağlı yapı oluşturarak ısısal kararlılığı artırmaktadır. Bunun yanısıra, nanokil eklenmesi akabinde cis-eliminasyonu reaksiyonlarından dolayı oluşan ürünlerin göreceli veriminde artış gözlenmektedir. PLA kompozitlerine C30B eklenmesi, BDBA içeren PLA kompozitlerin ısısal kararlılığını daha da artırmakta ama genel olarak ZnB içeren kompozitlerin ısısal kararlılığını azaltmaktadır. ZnB çekme dayanımında bir miktar artışa, BDBA ise yüzdelik uzamada bir miktar düşüşe neden olmaktadır. UL-94 testi sonuçlarına göre PLA ve kompozitleri arasında yanmayı geciktirme anlamında belirgin bir fark olmadığı görülmüştür. LOI testi sonuçlarına göre, bor bileşiklerinin eklenmesi sonucunda PLA'nın LOI değerinde bir miktar artış gözlemlenmiştir ve en yüksek LOI değeri ZnB ve nanokil içeren kompozitte kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poly(lactic acid) (PLA) is a biodegradable and biocompatible polymer and it is accepted as a promising alternative to the petroleum based materials. The main objective of this study is to investigate the effect of the type and the amount of boron compounds with the addition of nanoclay to thermal, mechanical properties and flame retardancy of poly(lactic acid) (PLA) based nanocomposites. By this aim, zinc borate (ZnB), benzene-1,4-diboronic acid (BDBA) and Cloisite 30B (C30B) are used as an additive in PLA matrix. SEM images of composites indicated homogeneous dispersion of boron compounds in PLA matrix for low concentrations. Agglomerations are observed as the amount of additives is increased. TEM analyses of PLA nanocomposites indicated intercalated structures. Characteristic Bragg peak of nanoclay disappeared in the XRD diffractograms of nanocomposites in accordance to TEM results. DSC results pointed out increase in melting temperatures upon incorporation of boron compounds into PLA matrix. TGA analyses revealed that inclusion of boron compounds causes reduction in thermal stability but improvement in char yield of PLA matrix. Generation of cyclic oligomeric products, protonated oligomers and low mass fragments were observed during the pyrolysis of the composites including boron compounds. These reactions, although cause decomposition of PLA chains at low concentrations of boron compounds to a certain extent, generate a cross-linked structure increasing thermal stability at high concentrations of boron compounds. Increase in relative yields of products due to cis-elimination reactions after nanoclay addition was also observed. Incorporation of C30B into PLA composites further increases thermal stability of PLA composites involving BDBA, but, in general, causes a decrease in thermal stability of composites involving ZnB. Tensile tests indicated that ZnB addition causes increase in tensile strength whereas BDBA addition results in decrease of percent elongation values. No significant difference between flame retardancy of PLA and its composites was detected by UL-94 test. According to LOI test results, addition of boron compounds gives slight improvement on LOI value and the highest LOI value was recorded for ZnB and nanoclay containing composites.