Utilization of friction stir processing to improve the mechanical properties of gas metal arc welded 5083 aluminum alloy plates
Gaz metal ark kaynağı ile birleştirilmiş 5083 alüminyum alaşımı plakaların mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için sürtünme karıştırma prosesinin kullanılması
  1. Tez No: 442241
  2. Yazar: SHAHIN TAKHT FIROUZEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kaynaklı yapılardaki yorulma hasarı, mühendislik uygulamalarında karşılaşılan temel sorunlardan biridir. Kaynaklanan Al-alaşımlarında ısıdan etkilenen bölgenin iri taneli içyapısı ve zayıf mekanik özellikleri nedeniyle yorulma hasarlarına yatkın olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, ısıdan etkilenen bölgede yapılacak herhangi bir iyileştirme, kaynaklı yapının kullanım ömrünü uzatacaktır. Bu çalışma, kaynak öncesinde plakaların kaynak hazırlık bölgelerine sürtünme karıştırma işlemi uygulanarak, kaynak sonrasında oluşan ısıdan etkilenen bölgenin mekanik özelliklerinin iyileşeceği ve yorulma çatlağı ilerleme hızının düşürülebileceği hipotezine dayanmaktadır. Deneysel çalışmalarda, 5083 alüminyum alaşımı plakalara iki farklı yöntem uygulandı: birinci yöntemde plakalar gaz metal ark kaynağı ile birleştirildi, ikinci yöntemde ise kaynak ısı girdisinden etkilenecek kaynak ağzı bölgesine sürtünme karıştırma işlemi uygulandıktan sonra gaz metal ark kaynağı yapıldı. Özelliklerdeki iyileşmeleri tespit etmek için sertlik, çekme ve yorulma çatlağı ilerleme testleri gerçekleştirildi; mikroyapılar ve kırılma yüzeyleri optik mikroskop ve elektron mikroskobu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Fatigue failure of the welded structures is a major problem in engineering applications. It is known that the heat affected zone (HAZ) of the welded Al-alloys is prone to fail due to coarse microstructure and poor mechanical properties. Therefore, any improvement in HAZ may extend the service life of the welded component. The hypothesis of this study is that localized application of friction stir processing (FSP) before welding may improve the mechanical properties of HAZ, and thus, may reduce the fatigue crack growth rate. The 5083 Al-alloy plates were joined by following two different routes: application of gas metal arc welding in a conventional way, and application of gas metal arc welding after FSP of the bevel zones of the plates which are going to be affected by heat input. To investigate the improvements, hardness, tensile and fatigue crack propagation tests were performed, and microstructures and fracture surfaces were investigated by optical and electron microscopy.