Utilization of neural networks for simulation of vehicle induced flow in tunnel systems
Tünel sistemlerinde araç kaynaklı hava hızlarının yapay sinir ağları kullanılarak modellenmesi
  1. Tez No: 313744
  2. Yazar: GENCER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK, YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Havalandırma şaftları ile donatılmış metro tünellerinde araç kaynaklı hava hızları yapay sinir ağları kullanılarak elde edilmiştir. Önerilen metodla, yer altı ulaşım yapılarında karşılaşılabilecek geometrik düzenlemelerin birçoğunun bulunduğu karmaşık sistemlerin modellemesi de yapılabilmektedir. Tek bir tünel içerisinde hareket eden bir trenin modellenmesi için, bir gizli katmanı olan, ileri beslemeli, geriye yayılımlı bir yapay sinir ağı eğitilmiştir. Araç kaynaklı hava akışında etkisi olduğu bilinen parametreler, boyutsuz değişkenler elde etmek amacıyla farklı gruplar halinde bir araya getirilmişlerdir. Bu sayede yapay sinir ağı için boyutsuz girdi ve hedef parametreleri elde edilmiştir. İlk boyutsuz girdi parametresi, tünelin majör kayıp katsayısı olan terimidir. Tren blokaj oranı ve tren uzunluğunun hidrolik çapına oranı sistem geometrisini tanımlamak için kullanılan diğer 2 boyutsuz parametrelerdir. Son boyutsuz girdi parametresi olarak, tren yüzey sürtünme katsayısı, sürükleme katsayısı, yanal alanı ve ön kesit alanı bir araya getirilerek elde edilen tren sürtünme katsayısı kullanılmıştır. Boyutsuz hız oranı, , yapay sinir ağları için kullanılan hedef parametresi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air velocities induced by underground vehicles in metro tunnels equipped with ventilation shafts are obtained using artificial neural networks. Complex tunnel shaft-systems with any number of tunnels and shafts and with most of the practically possible geometries encountered in underground structures can be simulated with the proposed method. A single neural network, of type feed-forward back propagation, with a single hidden layer is trained for modelling a single tunnel segment. Train and tunnel parameters that have influence on the vehicle induced flow characteristics are used together to obtain non-dimensional input and target parameters. First input parameter is the major head loss coefficient of tunnel, . Blockage ratio, and train aspect ratio are selected to be non-dimensional input parameters to represent the system geometry. As the final input parameter, skin friction coefficient of the train, drag coefficient of the train, ; frontal area of the train, and lateral area of the train, are combined into a single overall drag coefficient based on the train frontal area. Non-dimensional speed ratio is selected to be the only target parameter.