Numerical analysis of 3D model flapping flat plate
Üç boyutlu çırpan düz plakanın sayısal analizi
- Tez No: 442258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çırpan kanatlı Mikro İnsansız Hava Araçları çalışmaları son zamanlarda büyük önem kazanmış olup, gelecekte sivil ve askeri alanda yaygın bir şekilde kullanılacaktır. Mikro Hava Araçlarının kanat mekanizması, kuşların ve böceklerin kanat hareketine benzer yapıda olup, yüksek manevra yapabilir özelliktedirler. Düşük Reynolds sayılarında da uçabilme özelliğine bu çırpma hareketi sayesinde sahip olabilmektedirler. Mikro Hava Araçlarının başarılı bir şekilde uçmasının anlaşılması için zamana bağlı aerodinamik performansının iyi incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışma üç boyutlu düz bir plakanın suyun içinde sayısal akışkanlar dinamiği yöntemi ile incelenmesini kapsamaktadır. Bu sayısal simulasyonda kanat farklı hücum açılarında iken (5º,30º,45º) iki farklı süpürme açısında (30º ve 60º) hareket verilmiştir. Bu iki süpürme açısı 60 º ve 120 º süpürme genliğindedir. Bu çalışmada 3 boyutlu kanat ve bulunduğu havuz çizilerek modellenmiş ve kod ile belirtilen frekansta dinamik ağ ile analizler gerçekleştirilmiştir. Laminar Navier Stokes denklemleri kullanılmıştır ve plaka hızı düşük ve dolayısıyla Reynolds sayımız düşük bırakılmıştır. Bu çalışmanın amacı sayısal analizle üç boyutlu zamana bağlı kanadın kuvvet ve basınç etkilerinin incelenmesidir. Ayrıca bu çalışmada farklı düzlemler üzerinde hız vektörleri ve akış yolu etkileri de incelenmiştir. Yazarın bilgisi doğrultusunda düz plaka ile farklı hücum açılarında ve farklı genliklerde süpürme hareketi yapan bir çalışma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Flapping Micro Air Vehicles (MAV) studies gain an importance recently and in the future they will be used in civil and military applications in a widespread manner. Wing mechanism of MAV's is similar to birds' and insects' wing motion and is highly maneuverable. This flapping motion provides them fly in low Reynolds Number. In order to understand successful flight of MAVs , time dependent aerodynamic performance must be investigated in detail. This study includes investigation of 3D sweeping of flat plate numerically in water. The numerical simulations are performed at different constant pitch angles ( 5º, 30º and 45º) and sinusoidal sweeping angles with 30º and 60º which are 60 º and 120 º amplitudes. In the current study , water tank and 3D flat plate was modelled and analysis are carried out with a commercial CFD code and dynamic mesh option is used with user defined subroutines. Laminar Navier Stokes equations are used since the motion was in hover mode and at very low Reynolds numbers. Unsteady 3D aerodynamic forces are obtained. The purpose of this study is to examine pressure distribution and aerodynamic force coefficient effects of 3D time dependent wing numerically. In addtion , velocity vectors and streamlines effects are investigated on different planes. To the knowledge of the author, there are no other studies that investigate sweeping motion with different amplitudes at different pitch angles for flat plate.