Seismic performance assessment of wide beam infill joist block frame structures in turkey
Türkiyedeki geniş yastık kirişli dolgu çerçeve sistemlerinin sismik performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 442257
  2. Yazar: ENES KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yastık kirişli çerçeve binalar (Asmolen çerçeve), inşaat kolaylığı, süresi ve maliyet verimliliği açısından avantajlı olduğundan 1980'lerden sonra Türkiye'de oldukça yaygın hale gelmiştir. Ancak son yapılan araştırmalarda, yastık kirişli sistemlerin deprem altında zayıf enerji sönümleme kapasitelerine sahip olduğu gözlenmektedir. Kolon çekirdeği dışına saplanan kiriş donatılarının yetersiz aderanstan ötürü çekme kapasitelerine ulaşamamaları sebebiyle, yastık kirişler tam kapasitelerine ulaşamayabilmektedir. Bu tez çalışması yastık kirişli binaların OpenSees (Open System for Earthquake Simulation) adlı bir deprem simulasyon yazılımı aracılığıyla, bir deprem hareketi altında davranışını benzeştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yazılım ile, Ibarra-Krawınkler Hasar Modeli kullanılarak iç ve dış geniş yastık kirişli kolon bağlantılarının histeretik davranışları modellenmiştir. Bu amaçla, Haselton'un kalibrasyon denklerimlerini kullanan bir prosedür ile bir kaç farklı deneysel çalışmanın histeretik eğrileri kalibre edilmiş ve bu kalibrasyon, geniş yastık kirişli bir bina modeline uygulanarak hasar görebilirlik çalışması yapılmıştır. Statik artımsal itme analizi ile ilk olarak deformasyon limitleri olan; Hemen Kullanım (IO), Can Güvenliği (LS) ve Göçme Önlenmesi (CP) sınır değerleri tanımlanmıştır. Sonrasında, bir deprem veri seti altında zaman tanımlı analizleri gerçekleştirilmiş ve maksimum viii göreli kat ötelenme oranları her yer hareketi için kaydedilmiştir. Son aşamada, farklı yer hareketi parametreleri için kırılkanlık eğrileri üretilmiştir. Sonuçlar tipik bir geleneksel kolon kiriş çerçeve bina ve kirişsiz döşeme binalarının sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wide-beam frame buildings are prevalent in Turkey since 1980's due to their advantageous characteristics such as ease of construction, construction speed and cost efficiency. However; according to recent experimental studies, wide beam systems demonstrate poor energy dissipation capacity under earthquake. The capacities of the wide-beams may not fully developed at the beam-column joints. The beam reinforcements that do not anchor to the core area of the columns may not reach their full capacities unless special measures are taken. The goal of this thesis is to simulate the behavior of wide beam buildings under earthquake excitation through the earthquake simulation software OpenSees (Open System for Earthquake Simulation). The software occupies Modified Ibarra-Krawinkler Deterioration Model in order to model the hysteresis behavior of interior and exterior wide-beam connections. The hysteresis cycles of several experimental studies are calibrated through a procedure developed based on Haselton's calibration equations. Later this calibration is implemented to the simulation of a wide-beam building model and a vulnerability study is carried out. The deformation limits of Immediate Occupancy (IO), Life Safety (LS) and Collapse Prevention (CP) are first identified through a pushover analysis. Later, a set of earthquake data is used in consecutive time history analyses and the maximum inter-story drift ratios are recorded for each ground vi motion input. Finally, a set of fragility curves are produced for different types of ground motion parameters. The results are compared with the results of typical conventional moment frames and flat slab buildings.