Assessment of carbon dioxide transmission through porous building materials in relation to indoor air quality
İç ortam hava kalitesi ile ilişkili olarak gözenekli yapı malzemelerinin içinden karbondioksit geçişinin incelenmesi
- Tez No: 442269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. DR. EMİNE NEVİN CANER SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gözenekli yapı malzemelerinin, iç ortam hava kalitesini iyileştirmek üzere nefes alma özelliklerinin yeterliliği hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, nefes alan gözenekli yapı malzemelerinin gaz difüzyon özellikleri ve bu özelliklerin iç ortam hava kalitesiyle olan ilişkisinin araştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda, yüksek nefes alırlıklarıyla bilinen geleneksel yapı malzemesi olan kerpiç ve günümüz yapı malzemesi olan gaz beton üzerinde kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Bu malzemelerin hava geçirimlilik özellikleri, su buharı ve CO2 difüzyon karakteristikleri bakımından incelenmiştir. İç ortamdan dış ortama gözenekli malzeme içinden gaz difüzyonunu/iletimini gösteren, tek odacıklı ve çift odacıklı deney düzeneklerinden oluşan pratik bir test metodu geliştirilmiştir. CO2 yoğunluğunun belirli seviyelerin üzerine çıkması, iç ortam hava kalitesini olumsuz yönde etkilediği bilindiğinden, izleme gazı olarak CO2 kullanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, tek odacıklı test düzeneğinin, CO2 difüzyon hızını tespit etmek için kullanılabilirken, çift odacıklı test düzeneği, malzemenin izleme gazıyla etkileşime girip girmediğini belirlemek üzere kullanılması şarttır. Bu bilgiler izleme gazının ne kadar miktarda malzeme içinde tutulduğunu açıklığa kavuşturmak üzere çok önemlidir. Test edilen malzemenin CO2 ile etkileşime girdiği durumlarda, tek odacıklı deneyden elde edilen verilerle hesaplanan CO2 difüzyon hızı yanıltıcıdır. Yüksek oranda gözenekliliğe ve su buharı geçirimliliğine sahip, hafif malzemeler olan kerpiç ve gaz betonun, CO2 geçirimlilik özellikleri bakımından birbirinden oldukça farklı oldukları gözlenmiştir. Taşıyıcı kerpiç bloklar, kendi içinden geçişine izin verdiğinden daha fazla CO2'i içinde tutan taşıyıcı ve dolgu amaçlı kullanılan gaz beton çeşitlerinden daha fazla CO2 geçirimlidir. Bununla birlikte, malzemelerin su buharı ve CO2 geçirimlilikleri arasında tutarlı bir korelasyona rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
There is lack of knowledge on breathing features adequacy of porous building materials for sustaining indoor air quality. There is necessity to examine gas diffusion characteristics of breathing porous building materials and the relation of those characteristics with IAQ. A comprehensive study, therefore, was conducted on mud brick as a traditional building material and AAC as a contemporary building material which are well-known by their high breathable characteristics. Their air permeability features were examined in terms of water vapor and carbon dioxide diffusion characteristics. A practical experimental method composed of single and double chamber diffusion tests was developed representing the gas diffusion from inside to outside through a porous wall. CO2 was used as a tracer gas since its presence at certain level adversely-effect the indoor air quality. The results have shown that single chamber setup is useful for assessing CO2 diffusion rate, while double chamber setup is obligatory to identify whether the material is attracted to the tracer gas or not. That knowledge is crucial to clarify how much tracer gas is actually permeated through or retained in the material. If a porous material is attracted to CO2, the data on diffusion rate obtained from single chamber setup is misleading. Both mud brick and AAC are highly-porous, -water vapor permeable and lightweight materials while differing in their CO2 permeability characteristic. Mudbrick is more CO2 transmissive than AAC, while AAC absorbs/adsorbs CO2 more than it transmits. However, no evident correlation between water vapor permeability and CO2 diffusion characteristics was identified.