Yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin analizi
Analysis of green building certification systems
  1. Tez No: 392603
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ONAYGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Geçtiğimiz asrın son çeyreğinde yaşanan petrol krizleri sonrası, ülkelerin enerji kaynaklarında dışa olan bağımlılıklarının azaltılması konusu ve çevre problemlerine artan ilgi ile birlikte enerji verimliliği ve enerji kaynaklarının önemi giderek ön plana çıkmıştır.“Enerji, enerji verimliliği, enerji yoğunluğu”gibi terimler artık birçok sektörde sıkça sözü geçen ifadeler haline gelmiştir. Mevcut enerjinin ne kadar verimli tüketildiği özellikle Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için çok daha büyük bir önem arz etmektedir. Türkiye 2023 yılına kadar enerji yoğunluğunu %20 oranında azaltmayı hedeflemekle beraber, bu hedefe ulaşabilmek amacıyla bütün sektörlerde enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlamak için planlar ve stratejiler oluşturmakta ve enerji verimliliğine yönelik finansal mekanizmalar geliştirmeyi amaçlamaktadır.“Binalarda Enerji Verimliliği”toplam enerji tüketimi içerisinde çok önemli bir paya sahiptir ve diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de binaların çok büyük bir kısmı konutlardan oluşmaktadır. Bu sebeple enerjinin pahalı olduğu ülkemizde binalarda enerji verimliliği ön plana çıkmakta ve yasal düzenlemeler getirilmektedir. Dolayısıyla gönüllüğe dayalı uygulamalar, bilinçlendirme çalışmaları ve enerji verimliliğinin ölçülmesi gibi ana başlıklar üzerinde çalışılmaktadır. Bu amaçlarla Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Bayındırlık ve İskân (yeni adı ile Çevre ve Şehircilik) Bakanlıkları,“Enerji Verimliliği Kanunu”ve buna bağlı olarak“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”ni çıkararak uygulamaya koymuşlardır. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği'nin amacı binalarda enerjinin verimli kullanılmasına ve çevrenin korunmasına ilişkin kuralları düzenlemektir. Yasal temele göre de; binaların ve dolayısıyla konutların enerji verimliliklerinin ölçümü ile etiketlenmeleri bu konudaki başlıca çalışmalardandır. Bu bağlamda binaların enerji performanslarının derecelenmesi ve etiketlenmesi için“Enerji Kimlik Belgesi”uygulamasına geçilmiştir. Söz konusu uygulamanın enerji verimliliğinin artırılması amacı güden kuruluşlar için uygun bir ölçek oluşturacağı iddiası bulunmaktadır. Günümüzde yaşadığımız küresel ısınmanın getirdiği sorunlar neticesinde karbon dioksit salınımlarını azaltmanın yolları giderek önem kazanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre binalar dünyadaki karbon dioksit salınımının %40'ından sorumludurlar. Gerek binalarda enerji verimliliğini arttırıcı gerekse binaların karbon salınımlarını azaltmaya ve çevreye olumsuz etkilerini en aza indirmeye yönelik ortaya konulmuş yeşil bina sistemleri dünya çapında hızla gelişmektedir. Yeşil bina değerlendirme sistemleri, Türkiye'de son birkaç yılda gündeme gelmeye başlamış, hızla gelişmekte olan bir konudur. Şu anda Türkiye'nin yerel bir değerlendirme sistemi yoktur ve bina sahipleri, yabancı sistemleri kullanarak binalarını sertifikalandırmayı tercih etmektedirler. Değerlendirme sistemlerinin bilinirliğinin artması, yerel bir değerlendirme sisteminin ihtiyacının farkına varılmasını beraberinde getirmiştir. Bu doğrultuda bazı kurum ve kuruluşlar tarafından bir Türk yeşil bina değerlendirme sisteminin oluşturulması amaçlıçalışmalar başlatılmıştır. Ülkeler, kendi değerlendirme sistemlerini geliştirirken tecrübeli olan diğer sistemlerden yararlanırlar. Pek çok ülkenin yeşil bina konseyi mevcut sistemleri inceleyip kendi yerel durumlarına adapte etmeyi tercih eder. Ülkemizde de benzer bir yöntemle BREEAM ve LEED gibi sertifikasyon sistemlerini Türkiye koşullarına göre adapte ederek ulusal bir yeşil bina değerlendirme sistemi yaratmak hedeflenmektedir. Bu çalışmanın temelini yeşil binalar ve yeşil bina sertifikasyon sistemleri oluşturmaktadır. Tez çalışması kapsamında, bahsi geçtiği üzere ülkemizde henüz oluşturulma aşamasında olan yerel bir değerlendirme sistemine fikir oluşturulması amaçlanmıştır. Birinci bölüm, tezin girişi olup,“Enerji Verimliliği”kavramı açıklanıp, dünyada ve Türkiye'de konuyla ilgili yapılan ve yapılmakta olan girişimlerden söz edilmiştir. Türkiye'nin enerji görünümü ve enerji potansiyeli rakamlarla detaylandırılıp, binalarda enerji verimliliğinin önemine dikkat çekilip tezin amacı ortaya konmuştur. İkinci bölümde,“Sürdürülebilirlik”kavramı açıklanıp, kavramla bütünleşmiş olan“Yüksek Performanslı Binalar”tanımlanmıştır. Geleneksel binalarla yeşil binaların karşılaştıılrmasıyla“Yeşil Bina”kavramı detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, ülkelerden ve kurumlardan bağımsız olarak,“Yeşil Bina”denince akla gelen ve bir binayı yeşil yapmak adına uygulanması gereken kriterlerden en önemlileri özetlenmiştir. Dördüncü bölümde, sürdürülebilirlik kapsamında yeşil binalarda kullanılması gereken malzemeler ve bu malzemelerin kullanımıyla ilgili standartlardan bahsedilmiştir. Uluslararası kabul gören malzemeler için en yaygın olarak kullanılan standart ve sertifikalar özetlenerek konu detaylandırılmıştır. Beşinci bölümde, yeşil bina sertifika sistemlerinin masraflarının binaya olan getirileriyle karşılaştırılması amacıyla, tasarım öncesinden bina kullanımına kadar olan maliyet ve yaşam kalitesi karşılaştırmaları yapılarak, yeşil bina sertifikasyonunun önemine dikkat çekilmiştir. Altıncı bölümde, sürdürülebilir yeşil bina çalışmaları için kurulmuş, konunun yaygınlaşmasını ve öneminin anlaşılmasını hedefleyen“Dünya Yeşil Binalar Konseyi”ve bu konseyin üyeleri listelenip, dünyada kabul görmüş sertifikalara yön veren en önemli konseyler hakkında özet bilgi verilmiştir. Yedinci bölümde, yeşil bina değerlendirme yöntemlerinden söz edilip, kriterlere dayalı değerlendirme yöntemlerinden dünyada kabul görmüş olan sertifika sistemleri özetlenmiştir. Sekizinci bölümde, Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemleri arasında en yaygın olarak kullanılan İngiltere çıkışlı BREEAM ve ABD çıkışlı LEED bina sertifikalandırma sistemleri detaylı olarak açıklanıp karşılaştırılmıştır. Son bölümde, Ülkemizde Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemleri'nin durumu ve yerel bir sistemin adaptasyonu için BREEAM ve LEED' in olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın sonunda, incelenen her iki sistemin güçlü ve zayıf yanları, sadece BREEAM ya da sadece LEED adaptasyonu ile sınırlı kalındığı takdirde Türk yeşil bina değerlendirme sisteminde oluşacak eksiklikler belirtilerek, mevcut Bep-TR'ye uyumlu olabilecek, ülkemizin koşullarının da değerlendirildiği bir sistemin kurulması gerekliliği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The last decade has seen a huge increase in the perceived importance of energy efficiency and the sustainable use of global energy resources. This is due to the significant and numerous benefits associated with the reduction a country's dependence on costly foreign energy resources. In addition, there has been an increasing awareness of environmental problems and the various issues associated with them. To deal with these concerns, countries have started to take actions and set ambitious energy efficiency targets. The terms“energy, energy efficiency, energy intensity”are now frequently mentioned across many sectors and have been for the last ten years. Energy efficiency is a concept which is completely all encompassing and which horizontally cuts through key national strategic targets such as providing secure and sustainable energy supplies, decreasing the risks due to and associated with import dependence, making the energy costs sustainable, increasing efficacy of climate change reduction strategies and protecting the environment both in the long and short term. Nowadays, the importance of sustainable development is increasingly understood and as a consequence of this heightened sense of collective responsibility the value of the efforts directed to energy efficiency increases accordingly at the same rate. In this framework; enhancing energy efficiency, preventing unconscious usage and dissipation, decreasing energy density either in a sector base or at a macro level are preferential and important components of our national energy policy in all the stages from energy production and transmission to the final consumption. In the light of the extracted lessons concluded from the evaluated activities executed in the context of energy efficiency we have to take a step back and carefully consider the correct strategies with which to invest time, money and effort. The numerous and complex difficulties encountered in different application points and global affinities in the energy sector make it abundantly apparent that it is now imperative to prepare the road map of Turkish energy efficiency. This road map to energy efficiency must be developed with a strategic and dynamic point of view that is informed by sound research and not by political bias or knee jerk emotionally fuelled reactions if we are to avoid the difficulties and problems previously encountered by other countries attempting to do the same. Turkey aims to reduce its energy intensity by the significant amount of 20% by the year 2023 under the“Energy Efficiency Strategy Paper”. In order to accomplish this target, the country plans to use energy more effectively in various industries and develop financial mechanisms for energy efficiency. This strategic document has been prepared for implementation with a collaboration and a participatory approach of public sector and private sector entities and NGOs. In addition, a political support structure that is result oriented and guided by concrete targets will be in place to determine necessary actions to be made for reaching these targets and also describing the responsibilities of the entities undertaken during this multi-faceted and complex process. It is proposed to have close collaboration between the public entities and NGOs. These will be dually responsible for the realizations of the activities described in this document and the application of the measures and evaluation of the results. The subjected coordination will be provided by the General Directorate of Renewable Energy in the name of Ministry of Energy and Natural Resources.“Energy Efficiency In the Buildings”is one of the most influential and important areas related to total energy efficiency. Also in Turkey as the others; a large portion of the buildings means residential homes. Therefore, energy efficiency is becoming increasingly important in our country. A country where energy costs are high and laws and regulations are formed. Thereby, volunteers' applications, public awareness activities and measurement of energy efficiency are principal starting points on our journey to increase energy efficiency in Turkey. Therefore, the Ministries of Energy and Natural Resources, Housing and Public Works have prepared the“Energy Efficiency Law”and the closely related“Energy Performance of Buildings Regulation”to study and address the problems mentioned above. The general purpose of this law is to increase efficiency when using energy sources and energy. In other words, to use energy more effectively. This includes avoiding waste, easing the burden of energy costs on the economy and protecting the environment. This law covers principles and procedures applicable to increasing and promoting energy efficiency in energy generation, transmission, distribution and consumption phases at industrial establishments, buildings, power generation plants, transmission and distribution networks and transport. The law also includes raising energy awareness in the general public, and utilizing renewable energy sources. Outside the scope of this Law are those buildings which would have to change characteristics or appearances at an unacceptable level upon the implementation of measures for increasing energy efficiency, are used for operation and production activities in the industrial areas, are used as worship places, have less than two years of scheduled period of utilization, are used less than 4 months in a year, have less than fifty square meters of usable area, those buildings or monuments under protection, agricultural buildings and workshops. As to the legal basis; measuring the energy efficiency of buildings-residential houses and then labeling and categorizing them should be major steps. To this end an“Energy Identity License”is to be prepared for labeling the buildings. It is felt that to use this“energy efficiency label”would be a proper and acceptable scale for all the institutions to uphold energy efficiency. Due to the environmental problems arising from global warming, ways to decrease carbon dioxide emissions are becoming ever more important. According to various studies, buildings are responsible for approximately 40% of overall CO2 emissions in the world. Due to this fact, green building certification systems that aim to reduce the carbon emissions of the buildings and the negative impact of building construction on the environment are being developed worldwide. Green building assessment systems have been a hot topic in the Turkish building market for some years now. Currently, Turkey does not have a green building assessment system and building owners prefer to have their buildings assessed using well-known foreign systems. Increasing knowledge of these systems contributed to the awareness of the need for a local green building system, which some agency and institutes have been working on. Countries, when forming their own system, usually take advantage of the expertise of experienced systems such as BREEAM or LEED. The majority of the green building councils prefer the adaptation of these systems. In our country, the plan is to create a national green building assessment system by adapting BREEAM or LEED for Turkey. This study is built up on the green buildings concept and green building's certification systems. In the light of the findings of the study, I will make certain recommendations and suggest a local certification system in our country. The first part is the introduction of the thesis,“Energy Efficiency”in terms of how it can be explained and understood both in a global and local context. It will include accounts and critical analysis of relevant attempts in the world and in Turkey that have been made and being are made to address the subject of energy efficiency. The Energy perspective and Energy potential of Turkey were detailed by numbers, the importance of energy efficiency in buildings was paid attention to and the purpose of the thesis put forth. In the second chapter, the concept of“Sustainability”is explained. Moreover,“High Performance Buildings”which integrate the concept are defined. In comparison with traditional building green buildings, the term“Green Building”is explained in detail. In the third chapter, independently from countries and institutions, With“Green Building”comes to mind and in order to make one building green, having to be applied the most important of the criteria are summarized. In the fourth chapter, the concept of sustainability is addressed, specifically the materials that to have to be used in green building and the relevant standards with using these materials has been mentioned. For internationally recognized materials, summarizing the most commonly used standards and certificates have been detailed. In the fifth chapter, in order to compare the costs of a green building certification system with its benefit to buildings, the importance of the green building certification is drawn attention to and highlighted by comparing the cost and quality of life from the pre-made designs to usage of the building. In the sixth chapter,“World Green Building Council”and members of this council, which are founded for sustainable green building work and aims at recognizing and widening the importance of the subject are listed and information is given regarding the most important. In the seventh chapter, the assessment method of green buildings, the evaluation criteria and recognized certification system in the world have been summarized. In the eighth chapter, the most commonly used in the Green Building Certification Systems BREEAM from the UK and LEED from the USA certification system are going to be explained in detail and compared. In the last chapter, the status of the Green Building Certification Systems in our country and the implementation and the adaptation of a local system is considered before the positive and negative aspects of BREEAM and LEED are put forth, discussed and assessed.