Characterization of groundwater and surface water interaction in kirmir stream using thermal remote sensing and in-stream measurements
Yeraltısuyu ve yüzey suyu etkileşiminin kirmir nehri boyunca termal uzaktan algılama ve nehir içi ölçümler ile belirlenmesi
- Tez No: 442271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Su kaynaklarının etkili bir şekilde yönetilmesi yeraltısuyu ve yüzey suyu arasındaki etkileşimin anlaşılması ve miktarının belirlenmesini gerektirir. Yeraltısuyu ve yüzey suyu arasındaki etkileşim havzalar üzerinde ekolojik açıdan da önemli etkilere sahip olduğu için son zamanlarda giderek artan bir önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı Kızılcahamam, Ankara yakınında bulunan ve kontrol altında olan Kirmir nehri üzerinde yüzey suyu ve yeraltısuyu arasındaki etkileşimi karakterize etmektir. Kirmir nehri ve yeraltı suyu arasındaki etkileşim, su kalitesi arazi parametreleri, ana anyon derişimleri, nehir içinden ve uzaktan algılama ile alınan ölçümler kullanılarak araştırılmıştır. İlk etapta, jeolojik bilgiler kullanılarak nehrin yeraltısuyu ve yüzey suyu etkileşimine uygun kısmı saptanmış ve termal uzaktan algılama ile etkileşimin görüldüğü olası lokasyonlar küçük ölçekte belirlenmiştir. Düşey hidrolik eğimin zamanla olan değişimini gözlemleyebilmek için belirlenen potansiyel beslenim yerlerine yan yana piezometreler yerleştirilmiştir ve nehirdeki su kazanım ve kayıplarını görebilmek için debi ölçümleri alınmıştır. Nehir yatağında farklı derinliklere yerleştirilen sıcaklık ölçerler ile düşey akımda zamanla gözlenen değişimlerin miktarı farklı lıkasyonlar için belirlenmiştir. Çalışma alanı boyunca sıcaklık, elektriksel iletkenlik, çözünmüş katı madde miktarı, çözünmüş oksijen miktarı, yükseltgenme-indirgenme potansiyeli gibi su kalitesini gösteren arazi parametreleri ölçülmüş ve nehir içinden ve piezometerelerden su örnekleri alınıp ana anyon derişimleri belirlenmiştir. Bütün bu parametreler ve ana anyon derişimleri yeraltı suyu ve Kirmir nehrinin kimyasal etkileşimi açısından değerlendirilmiş ve klor kütle dengesi uygulanarak, yeraltı suyunun nehre katkısı araştırılmıştır. Son olarak da, çalışma alanında ölçülen klor miktarları jeoloji ile ilişkilendirilmiştir. Bu hierarşik, çok ölçekli metodoloji çalışma alanında yeraltı suyu ve yüzey suyu arasında gözlenen etkileşimin lokasyonlarının ve yönünün saptanmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Effective management of water resources requires understanding and quantification of interaction between groundwater and surface water bodies. The exchange processes have recently received increasing attention because also they have important influences on ecological status of watersheds. The purpose of this study was to characterize the interaction between surface water - groundwater in Kirmir stream - a controlled stream nearby Kızılcahamam, Ankara, Turkey. At the first stage, stream reaches with interaction of groundwater – surface water potential were identified using geological information. Then, thermal remote sensing was utilized to further pinpoint the potential locations in which interaction could occur at a smaller scale. Nested piezometers were installed in identified locations to observe the variations in vertical hydraulic gradient over time. Discharge measurements were performed to understand the gains and losses in stream discharge. Streambed temperature measurements were taken at two different depths for a period of time using temperature loggers to calculate the vertical fluid fluxes through the streambed at various locations. Basic water quality field parameters (temperature, electrical conductivity, total dissolved solid amount, dissolved oxygen, pH and oxidation - reduction potential) were measured. Water samples were taken from both stream and piezometers and these samples were analyzed for major anion concentrations. Chloride mass balance was performed to find the contribution of groundwater and chloride concentrations were associated with the geology of the area. This hierarchical, multi-scale methodology provided an efficient and effective way to determine the locations and the direction of groundwater and surface water exchange processes within the study area.