Fabrication and characterization of carbon nanotube based supercapacitor electrodes
Karbon nanotüp bazlı süperkapasitör elektrotların üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 442273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN, PROF. DR. RAŞİT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, karbon nanotüpler (KNTler) kimyasal buhar biriktirme metodu ile sentezlenmiş ve alüminyum folyo üzerine transfer edilmiştir. Fiziksel buhar biriktirme ve Ultrasonik Sprey Piroliz yöntemleri katalizör kaplama yöntemleri olarak denenmiştir. Katalizör türü, basınç, sıcaklık ve büyüme süresi gibi karbon nanotüp büyütme değişkenleri araştırılarak optimize edilmiştir. Karbon nanotüplerin karakterizasyonu; taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirimli elektron mikroskobu (TEM), Raman spektroskopisi analizi ile yapılmıştır. Üretilen elektrotların elektrokimyasal performans çalışmaları döngüsel voltametri, galvanostatik yük doldurma-boşaltma, kullanım performansı ve empedans spektroskopisi ile yürütülülmüştür ve esneklikleri ters edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carbon nanotubes (CNTs) were synthesized through chemical vapor deposition method and will be transferred onto aluminum foils. Catalyst deposition methods as Physical Vapor Deposition (PVD) and Ultrasonic Spray Pyrolysis (USP) method were performed. Catalyst CNT growth parameters such as type of catalyst, pressure, temperature and growth time were investigated and optimized. Characterization of CNTs was carried out by scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), X-Ray diffraction (XRD), Raman spectrometry. Once electrodes had been fabricated, electrochemical performance studies such as cyclic voltametry (CV), galvanostatic charge-discharge, cyclic performance and Impedance spectrometry were be carried out and their flexibilitiy was tested.