Investigation of structural and electronic properties of ZnCdTe ternary alloy nanostructures
ZncCdTe üçlü alaşım nanoyapılarının yapıları ve elektronik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 442274
  2. Yazar: MUSTAFA KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yarıiletken nanoyapılar, değişen boyut, geometri, sıcaklık ve basınç gibi faktörler altında eşsiz mekanik, elektrik ve termal özelliklere sahip olduğundan nanoteknoloji uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Ancak nanoyapıların bu özellikleri, deneysel araçların kullanılabilirliği ve metodların yetersizliğinden dolayı doğrudan deneysel araştırmalar ile ölçülemez. Bu nedenle teorik modellemeler ve hesaplamalar, atomik ve moleküler yapılar hakkında detaylı bilgi elde etmek için önemlidir. Bu tezde, üçlü CdZnTe nanoyapılarının yapıları ve elektronik özellikleri klasik molekül-dinamiği benzetişimi ve yoğunluk fonksiyonu teorisi ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nanostructures, including II-VI compound semiconductors, have attracted enormous attention in a wide range of applications of nanotechnology due to the unusual mechanical, electrical and thermal properties under varying size, geometry, temperature and pressure when compared to corresponding bulk materials. However, these properties are not directly measurable by experiments because of the methods or the availability of the experimental tools, so theoretical models and computations play an important role in the study of the nanostructures to obtain detailed information on atomic and molecular structures. This is the reason why other techniques are being developed as simulation and modeling methods. This thesis aims to deepen into the structural and electronic properties of ZnCdTe ternary alloy nanostructures, such as nanoparticles and nanowires, by performing classical molecular dynamics computer simulations and density functional theory calculations.