Uncertainty quantification by using stochastic approach in pore volume calculation for geothermal reservoir
Jeothermal rezervuarlar için gözenek hacmi hesaplamasında stokastik yaklaşım kullanılarak belirsizlik ölçümü
- Tez No: 442282
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada sıvı hâkim yüksek sıcaklıklı jeotermal rezervuar için gözenek hacmi tahmini belirsizliğini belirlemek amacıyla jeolojik sistem için stokastik bir yaklaşım ve deneysel tasarım teknikleri sunulacaktır. Gözenek hacmi toplam mevcut kaynak hesaplaması yapılırken en önemli unsurdur. Bu çalışmada Alaşehir jeotermal rezervuarının gözenek hacmi belirsizliği değerlendirilmiştir. Rezervuar geometrisi (rezervuar girişi ve tabanı), rezervuar sürekliliği ve gözeneklilik ele alınan belirsizliklerdir. Alaşehir rezervuarında üretim kayaçları olan mermer ve şistin gözeneklilikleri fraktal yöntem kullanılarak hesaplanmıştır. Rezervuar kalınlıkları sondaj logu, sismik ve özdirenç verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Alan hesaplaması ise sondajı tamamlanan 25 kuyunun taban statik sıcaklıkları kullanılarak hesaplanmıştır. Belirsizlikler öncelikle standart sapma ile karakterize edilmiştir ve ardından Monte Carlo Simülasyonu kullanılarak istatistiksel dağılımlar değerlendirilmiştir. Gözenek hacmi hesaplamasındaki değerlerin hassasiyeti Plackett ve Burman tasarım tekniği 95 % güven düzeyi kullanılarak Minitab yazılımıyla belirlenmiştir. Gözenek hacmi hesaplamasında gözeneklilik, rezervuar kalınlığı ve alan başlıca belirsiz parametreler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will present the application of a stochastic approach and experimental design techniques to a geologic system in order to quantify the uncertainty of pore volume estimations for a liquid dominated high temperature geothermal reservoir. The pore volume is a key element when defining the total resource available in the field. Alasehir geothermal reservoir pore volume uncertainty has been assessed. The uncertainties being addressed include geometry (top of reservoir and base of reservoir), reservoir continuity and porosity. Porosity of reservoir rocks (marble and schist) that are producing formations of Alasehir reservoir has been calculated using fractal analysis method. Thickness of the reservoir is obtained using drilling logs, seismic and resistivity data interpretations. Areal extent of the reservoir is obtained using reservoir temperature data obtained from static temperature logs of 25 previously drilled wells. Uncertainties were firstly characterized by standard deviations and then evaluated from the statistical distribution using Monte Carlo simulations. Placket and Burman design is performed with Minitab software using the significance at 95% confidence level and to identify the sensitivity of parameters on pore volume calculation. It has been found that porosity followed by the thickness and the area is most uncertain parameters that effect pore volume.