Super resolution on Linux televisions
Linux televizyonlarda süper çözünürlük
  1. Tez No: 442283
  2. Yazar: AHMET EGE MAHLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Televizyon pazarında daha kaliteli resim elde etmek çok önemli bir konudur. Birçok içerik sağlayıcı halen daha SD veya HD çözünürlükte içerik dağıttığı için; girdi videonun yeniden boyutlandırılarak FHD veya UHD ekranlarda daha iyi gösterilebilmesi resim kalitesi açısından anahtar noktalardan birisidir. Basit ara değerleme algoritmaları bu ihtiyacı karşılayamadıkları için, süper çözünürlük algoritmaları daha iyi kalite çıktı video oluşturmak için gereklidir. Bundan dolayı, birçok çip sağlayıcı kendi çiplerinin süper çözünürlük algorithmalarını desteklediklerini iddia etmektedirler. Bu tez boyunca, Linux televizyonlarda gerçek zamanlı çalışan en uygun algoritmayı bulmak için tek-resim kullanan ve çok-resim kullanan süper çözünürlük algoritmaları performans ve işlem yükü olarak karşılaştırılacaktır. Bunun yanı sıra, hareket kestirimi algoritmalarının çok-resim kullanan süper çözünürlük üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Bu tez kapsamında bir yenilik olarak mmrgLibrary sunulacaktır. Bu görüntü işleme kütüphanesi bütün yardımcı kütüphaneleri birleştirmek ve ihtiyaca göre düzenlenmiş algoritmaları uygulamak için geliştirilmiştir. Bu kütüphane ARM, X86 ve araç zinciri sağlanmış her platformda çalışabilir.
Özet (Çeviri)
Demand of obtaining better quality image is becoming very important topic in television market. Since many content providers still broadcast videos in SD or HD resolution, upscaling input video to display it on FHD or UHD television with better quality is the key point of image quality. Because basic interpolation algorithms do not satisfy this demand, super resolution algorithms are needed to obtain better quality output video. Therefore, many chip providers claim that their chip supports super resolution algorithms. Throughout this thesis, single-frame and multi-frame super resolution algorithms' performance and complexity will be investigated to find an optimal algorithm which is able to run on Linux televisions in real-time. Moreover, effect of the motion estimation on multi-frame super resolution algorithms will be investigated. As a second contribution of this thesis, mmrgLibrary will be presented. This image processing library is developed in order to unify all the third party libraries into one library and in order to implement customize algorithms. This library is cross-platform API which can be executed on ARM platforms, X86 platforms or any platforms if the toolchain of this platform is provided.