Pulsed three dimensional THz imaging
Darbeli üç boyutlu THz görüntüleme
- Tez No: 442281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, Zamana Dayalı Terahertz Spektroskopisine (THz-TDS) dayalı Terahertz Darbeli Görüntüleme (TPI) sistemi örnekleri yıkıcı olmadan incelemek ve görüntü elde etmek için kurulmuştur. Zaman alanında örnekleri tarayarak, örneklerin üç boyutlu (3D) görüntüleri elde edilmiştir. Örnekleri üç boyutlu görüntülemek için, örneklerin THz sinyali boyunca taranmasına olanak sağlayan yansıma yöntemine dayalı bir THz-TDS sistemi kurulmuştur. Bu sayede, örneklerin derinlik profilini belirleyen üçüncü eksen elde edilmiştir. THz atımı 3 mm olarak ölçülen spot çapı ile örneklere 34° lik bir açı ile odaklanmıştır. Sistemde, THz üretmek ve tespit etmek için InGaAs tabanlı fotoiletken antenler (PCAs) kullanılmıştır ve 1 THz' e kadar bant genişliği elde edilmiştir. Kurulan THz görüntüleme sistemini incelemek için iki farklı türde örneğin THz görüntüleri sunulmaktadır. İlk örnek asetat katmanları ve örneğin derinlemesine farklı kesitlerine yerleştirilmiş alüminyum levhadan kesilen harflerden oluşmaktadır. İkinci örnek türü yaklaşık 1 mm kalınlığa sahip paralel mesiodistal yönde kesitlenmiş diş dilimleridir. Bu diş örnekleri, Ankara, Türkiye' de bulunan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından hazırlanmıştır. Bu sistemi kullanarak, THz görüntüleri işlenmemiş THz verilerinden elde edilmesine rağmen katmanlı örneğin üç boyutlu görüntüsü zaman alanı analizi yapılarak çıkartılmıştır. Ayrıca, THz görüntülemenin diş çürüklerini tespit etmek ve görüntülemek için kullanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Terahertz Pulsed Imaging (TPI) system based on Terahertz Time Domain Spectroscopy (THz-TDS) was constructed to non-destructively evaluate and image samples. By scanning samples in the time domain, three dimensional (3D) views of sample geometries were generated. In order to image samples in 3D, a THz-TDS system based on reflection mode which permits the scanning of samples across THz beam was constructed. Thus, third axis which characterizes the depth profile of samples was obtained. THz pulse was focused on samples with an angle of incidence of 34° to a measured spot diameter of 3 mm. In the system, InGaAs based photoconductive antennas (PCAs) were used for THz generation and detection and a bandwidth up to 1 THz was obtained. Terahertz images of two different types of samples were presented to examine the constructed THz imaging system. The first sample was composed of acetate layers and letters cut from aluminium foil which were placed at various cross sections in depth. The second sample type was tooth slices of thickness ~ 1 mm sectioned mesiodistally in parallel. These tooth samples were prepared by the Faculty of Dentistry of Ankara University in Ankara, Turkey. By using this system, 3D images of the layered sample could be extracted by performing a time domain analysis although THz images were obtained from raw THz data. It has also been shown that THz imaging can be used to detect and monitor dental caries.