Effect of heat treatment on microstructural and mechanical properties of molybdenum based pm ferrous alloys
Molibden esaslı pm demir alaşımlarına uygulanan ısıl işlemin içyapı ve ve mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
- Tez No: 442288
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, PROF. DR. NURİ DURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Distaloy-DH ve Astaloy Mo (Fe-2Cu-1.5Mo) tozlarından sinterlenmiş numunelere uygulanan farklı ısıl işlem parametrelerinin içyapı ve mekanik özelliklere olan etkisi araştırılmıştır. Toz numuneler 600 MPa basınç altında preslenmiş ve 1120°C'de sinterleme fırınında 10% H2 + 90% N2 ortamında 45 dakika sinterlenmiştir. Numunelere sinterleme işleminden sonra farklı ısıl işlemler uygulanmıştır. Numunelerin içyapı karakterizasyonları optik ve taramalı elektron mikroskopları ile yapılmıştır. Numunelerdeki beynit ve martensit miktarı görüntü analiz yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan sinterleme sonrası Distaloy DH numunelerinin Astaloy Mo numunelerine göre ortalama %1.9 daha az gözenek içerdiği gözlemlenmiştir. Östenitleme sonrası soğutma hızına veya tuz banyosunda bekletme süresine bağlı olarak numunelerin, martensit, beynit + martensit veya beynit fazına dönüştüğü görülmüştür. Yapılan çalışmalar, martensitli ve alt beynitli numunelerin, perlitli veya üst beynitli numuenelere oranla daha yüksek TRS (Bükme Dayancı) değerleri verdiği görülmüştür. Bunun yanısıra, alt beynitli numunelerin eşit veya daha düşük sertliklerde dahi martensitli numunelerle aynı hatta daha yüksek TRS değerleri verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different heat treatment processes on microstructural and mechanical properties of Distaloy-DH and Astaloy Mo (Fe-2Cu-1.5Mo) powders are investigated. Powder samples are sintered at 1120°C for 45 minutes in a sintering furnace under reducing atmosphere of: 10% H2 + 90% N2. After sintering, secondary heat treatments are performed on samples. Microstructural characterization of samples is done with optical and electron microscopy. Selective etching is utilized for determining the amount of bainite and martensite in samples. The Distaloy-DH samples yield approximately 1.9% less porosity than Astaloy Mo samples. In all specimens, pearlite, bainite and/or mixture of martensite and bainite phases are obtained based on the isothermal holding temperature or cooling rate from the austenite region. The study revealed that the specimens with martensitic and lower bainitic microstructure yield high TRS values with respect to either pearlitic or upper bainitic microstructures. Moreover, the lower bainitic structures yield similar or higher TRS values with respect to martensitic structures even at lower hardness values.