Design and realization of a hybrid medical imaging system: Harmonic motion microwave doppler imaging
Hibrit bir tıbbi görüntüleme sisteminin tasarımı ve gerçeklenmesi: Harmonik hareket mikrodalga doppler görüntüleme
  1. Tez No: 442289
  2. Yazar: AZADEH KAMALI TAFRESHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Harmonik Hareket Mikrodalga Doppler Görüntüleme (HHMDG) vücut dokularının elektriksel ve mekanik özelliklerini görüntülemek için kullan?lan yeni bir yöntemdir. Bu yöntem ODTÜ Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümündeki araştırmacılar tarafından kanserli dokuların erken tanısı için yakın geçmişte önerilmiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı HHMDG'nin geliştirme sürecinin farklı aşamalarına katkı sağlamaktır. Özellikle, doku benzeri malzeme (fantom) geliştirilmesi, fantomların elektriksel ve elastiklik karakterizasyonları, deneysel sistemin gerçekleşimi, fantom deneyleri ve sistemin performans değerlendirmesi bu tezin kapsamındadır. Bu çalışmada ilk olarak, vücut dokusunun elektriksel ve mekanik özelliklerini taklit eden fantomlar geliştirilmiş ve karakterize edilmiştir. Bu fantom çalışmalarına paralel olarak, deneysel sistem tasarım ve gerçekleştirme çalışmaları yapılmış ve tasarlanan sistemin performansı farklı fantomlarla test edilmiştir. GeliŞtirilen fantomların HHMDG yöntemiyle taraması yapıldıktan sonra toplanan bilgiler fantomların HHMDG veri profilini çıkarmak için kullanılmıştır. Oluşturulan görüntülerde farklı dokuların ayrıştırılabilme potansiyeli araştırılmıştır. Ayrıca HHMDG'de kullanılan titreşim frekansının etkisi tartışılmıştır. Elde edilen iki boyutlu HHMDG verileriyle, 1) yağ fantomunda 20 mm derinlikte 5 mm çapında tümor fantomu, 2) yağ fantomunda 25 mm bağ fantomu içinde 14 mm tümor fantomu, 3) yağ fantomunda 14 mm çapında bağ fantomu, ve 4) yağ fantomunda 14 mm tümor fantomu saptanmış, yöntemin görüntüleme potansiyeli gözlenmiştir. Deneysel sistemin kısıtlamaları belirginleştirilmiş ve sistemin iyileştirilmesi için olası çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Harmonic Motion Microwave Doppler Imaging (HMMDI) is a novel imaging modality to image electrical and mechanical properties of body tissues. This modality is recently proposed by the researchers in the METU EEE department for early-stage diagnosis of cancerous tissues. The main goal of this thesis study is to contribute various stages of the HMMDI's development processes. Specically, phantom development, dielectric and elastic characterization of the phantoms, experimental system realization, phantom experiments, and system performance evaluation, are in the scope of this thesis study. In the earlier stages, dierent phantoms that mimic the mechanical and electrical properties of the body tissues are developed and characterized. In parallel to the phantom studies, experimental system design and realization studies are performed and the performance of the designed system is tested using phantom materials. The developed phantoms are scanned using the HMMDI method and the exv tracted information is used to generate HMMDI data proles of the phantoms. The potential of detecting dierent tissues phantoms from the generated data proles is explored. Eect of dierent vibration frequencies in HMMDI is discussed. In the acquired 2-D HMMDI data proles, the potential of this imaging method in detecting 1) 5 mm tumor inside the fat, 2) 14 mm tumor phantom inside 25 mm bro-glandular phantom in the middle of the fat phantom, 14 mm bro-glandular phantom inside the fat phantom, and 14 mm tumor inside the fat phantom, at the depth of 20 mm depths are observed. The experimental system limitations are claried and the possible solutions to improve the system are presented.