Industrial design students' experiences of interdisciplinary teamwork
Endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin disiplinler arası takım çalışması deneyimi
- Tez No: 442299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Farklı disiplinlerden insanlarla birlikte çalışmak günümüz endüstriyel tasarım pratiğinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Profesyonel hayatta artan disiplinler arası takım çalışmalarına paralel olarak son zamanlarda üniversite eğitiminde de disiplinler arası programlar ortaya çıkmıştır. Disiplinler arası çalışmaların endüstriyel tasarım disiplini için artan önemine karşın, endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin disiplinler arası takım çalışmasına bakış açısıyla ilgili bilinenler kısıtlıdır. Bu tez, literatürdeki bu eksikliğin üzerine eğilerek, ODTÜ Tasarım Fabrikası tarafından organize edilen Disiplinler Arası Tasarım Stüdyosu'nu inceleyerek endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin farklı disiplinlerle beraber çalışmaya karşı olan bakış açılarını anlamayı amaçlamıştır. Tezin alan çalışması, stüdyo öncesi ve sonrası olmak üzere endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri ile yapılan iki set görüşme ve stüdyo süresince yapılan katılımcı gözlemlerden oluşmaktadır. Alan çalışması bulgularına dayanarak dört sonuç çıkarılmıştır. Öncelikle, endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri disiplinler arası takım çalışmasının endüstriyel tasarım pratiği için öneminin farkındadırlar ve disiplinler arası işbirliklerine açıklardır. İkinci olarak, disiplinler arası takım çalışmasını eğitim sırasında deneyimlemek bu öğrencileri profesyonel çalışma hayatına hazırlamaktadır. Üçüncü olarak, disiplinler arası bir takımla işbirliği sırasında endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri kendi mesleklerini anlatma ve tanıtma sorumluluğu hissetmektedirler. Bunu yaparken bir yandan da kendi meslekleri hakkında değerlendirme yapma fırsatı bulmakta ve sonuç olarak geleceğin endüstri ürünleri tasarımcıları olarak özgüvenleri artmaktadır. Son olarak, disiplinler arası işbirliği deneyimi endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin disiplinler arası takım çalışmasına bakış açılarını bütünleştirici disiplinler arası çalışma anlayışına doğru değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Collaboration with the people from different disciplines has become an essential part of the contemporary industrial design practice. Along with the current trend of interdisciplinary teamwork in professional life, recently new interdisciplinary programs have emerged in university education. Despite the increased importance of interdisciplinarity for industrial design discipline, little is known about the perspectives of industrial design students on interdisciplinary teamwork. This thesis examines this gap by exploring the Interdisciplinary Design Studio (IDS), organized by the METU Design Factory, with the aim of understanding the industrial design students' perspectives on working with different disciplines. The fieldwork of the thesis consists of two sets of interviews conducted with the industrial design students, pre-studio interviews and after studio interviews, and participant observation that was done during the IDS. Based on the fieldwork findings, this thesis offers four main conclusions. First, the industrial design students are aware of the importance of interdisciplinary teamwork for the industrial design practice and they are open for interdisciplinary collaborations. Second, experiencing an interdisciplinary collaboration during undergraduate education prepares the industrial design students for the professional life. Third, while collaborating in an interdisciplinary team, industrial design students feel responsible for explaining and introducing the industrial design profession to others. In doing so, they also think reflexively about their own profession and their self-confidence as future industrial designers is boosted. Lastly, the experience of interdisciplinary collaboration changes the industrial design students' perspectives on working with other disciplines towards integrationist interdisciplinarity.