Induction of apoptosis and cell cycle arrest on u266 multiple myeloma cell line by prochlorperazine
Proklorperazin'in u266 multipl miyelom hücre hattındaki apoptotik ve hücre döngüsü arresti etkisi
  1. Tez No: 442300
  2. Yazar: HEPŞEN HAZAL HÜSNÜGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZEN, DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Multipl miyelom (MM) plazma hücresi tümörü olup, bütün malignitelerin %1'ini ve hematolojik malignitelerin %13'ünü oluşturmaktadır. Yeni nesil başarılı kemoterapi ilaçlarına rağmen, hala tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Sıklıkla karşılaşılan nüksler ve kemoterapi ilaçlarına karşı geliştirilen direnç sebeplerinden dolayı MM tedavisinde kullanılacak yeni ilaçların geliştirilmesi önem taşımaktadır. Proklorperazin (PCP) FDA onaylı antiemetik bir ilaç olup sıklıkla kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma tedavilerinde kullanılmaktadır. Bunun dışında, Proklorperazin'in melanom, glioblastom, kolon ve meme kanseri hücre hatları üzerinde etkili bir antikanser ajanı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, proklorperazin'in U266 multipl miyelom hücre hattındaki antikanser etki ve mekanizmalarının çalışılması amaçlanmıştır. İlk olarak, PCP'nin U266 hücre hattı üzerindeki doz ve zamana bağlı antikanser potansiyeli çalışılmıştır. PCP'nin apoptotik etkisi üç ayrı akış sitometri apoptoz çalışması ile gösterilmiştir. PCP'nin hücre döngüsü üzerindeki etkisi PI boyası ile analiz edilmiştir. Son olarak, Sisplatin-PCP kombinasyonun antikanser potansiyeli araştırılmıştır. Yapılan çalışmada, PCP'nin U266 MM hücre canlılığını doz ve zamana bağlı olarak inhibe ettiği gösterilmiştir. PCP IC50 değeri 21.8 ± 0.8 µM olarak hesaplanmıştır. PCP sitotoksik etkisinin apoptoz aktivasyonu aracılığıyla olduğu gösterilmiştir. JC-1 MMP analizinde elde edilen sonuçlar doğrultusunda mitokondriyal membran potansiyelinin değişmediği görülmüş ve PCP'nin ekstrinsik apoptoz yolaklarını aktive edebileceği önerilmiştir. Hücre döngüsü arresti çalışmaları sonucunda PCP'nin U266 hücre döngüsünü G2/M aşamasında durdurduğu gösterilmiştir. Son olarak, Sisplatin-PCP kombinasyonun hücre canlılığı üzerinde ilave etkisi etkisi olduğu bulunmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlar, PCP'nin potent bir U266 antikanser ajanı olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, etki mekanizmalarının daha kapsamlı ve detaylı çalışılması ve in vivo çalışmalarının yapılması, PCP'nin terapötik potansiyelinin araştırılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a plasma cell neoplasm accounting for 1% of all malignancies and 13% of hematological malignancies. Despite the introduction of potent anticancer agents, MM remains as an incurable disease. High frequency of relapses and acquisition of resistance to current chemotherapy create a need for the development of novel agents for MM treatment. Prochlorperazine (PCP) is an FDA-approved phenothiazine drug, mainly used for the treatment of chemotherapy-associated nausea and vomiting. In addition, PCP was studied as a potent antitumor agent on various cancers such as melanoma, glioblastoma, colon and breast cancers. The aim of this study was to investigate the anticancer effect and mechanism of PCP on U266 MM cell line. We first studied the anticancer potential of PCP on U266 cell line at various doses and time points. Next, three flow cytometric apoptosis assays; JC-1, Caspase 3 and PE Annexin V-7 AAD were performed. PCP's effect on cell cycle was examined with propidium iodide staining. As a part of the study, anticancer potential of cisplatin-PCP combination was also investigated. PCP exhibited dose- and time-dependent inhibitory effect on U266 cell viability. IC50 of PCP was calculated as 21.8 ± 0.8 µM. It was demonstrated that PCP exerted cytotoxic action through inducing apoptosis. No change in mitochondrial membrane potential was observed with JC-1 MMP assay which suggested activation of extrinsic apoptotic pathways by PCP. Cell cycle analysis indicated that exposure of U266 cells to PCP resulted in cell cycle arrest at G2/M phase. It was also demonstrated that PCP-cisplatin combination exhibited additive effect. These results indicated that PCP has potent anticancer activity alone and in combination with cisplatin on U266 MM cells. Further in-depth mechanistic studies and in vivo experiments are warranted to evaluate its therapeutic potential.