An approach for determining process economy parameters of multivariate loss functions
Çok değişkenli kayıp fonksiyonlarının süreç ekonomisi parametrelerinin belirlenmesi için bir yaklaşım
  1. Tez No: 442303
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasının amacı çok değişkenli kayıp fonksiyonlarının süreç ekonomisi parametrelerinin belirlenmesi konusunda bir etkili bir yöntem sağlamaktır. Kayıp fonksiyonları ürün ve süreç tasarımı ve diğer kalite mühendisliği uygulamalarında sıkça kullanılmaktadır. Literatürde farklı çok değişkenli kayıp fonksiyonları hakkında bir çok çalışma olduğu halde bu fonksiyonların maliyet matrisi parametrelerinin belirlenmesi konusunda yeterli bir çalışma bulunmamaktadır. Önerdiğimiz method bu parametrelerin belirlenmesi için çok amaçlı karar verme araçlarını kullanmaktadır. Önerilen methot iki örnek problem üzerinde açıklanmış ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide an effective method for determining parameters of multivariate loss functions, which are related with process economics. The loss functions are widely used in product and process design and other quality engineering applications. Although there are several studies about different types of loss functions, there is a lack of studies on determining cost matrix parameters of these functions. For this purpose, we propose a method based on multi-objective decision making tools. We illustrate use of the method on two example problems, and discuss their results.