On time analysis of archaeological residues by using laser-induced breakdown spectroscopy(LIBS)
LIBS teknolojisi ile arkeolojik kalıntıların analizi
  1. Tez No: 442302
  2. Yazar: EFE KÜÇÜKKESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YEDİERLER, YRD. DOÇ. DR. KEMAL EFE ESELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, Lazer İndüklenmiş Plazma Spektroskopisi (LIBS) arkeolojik kaya örneklerine uygulanmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı bu kaya örneklerinin LIBS spektrumlarını bulmak ve bu spektrumları niteliksel ve niceliksel olarak analiz etmektir. Niteliksel analizlerin sonucunda 517 nm'deki Magnezyum Bir ( Mg (I) ), 421 nm'deki Stronsiyum İki ( Sr (II) ) ve 428 nm'deki Krom Bir ( Cr (I) ) elementlerinin arkeolojik örneklerde var olduğu belirlenmiştir. Bu bilgi sadece ilgili yazılım programıyla değil aynı zamanda sonuçlarımızın National Institute of Standards and Technology (NIST) veritabanıyla karşılaştırılmasıyla da kanıtlanmıştır. Ayrıca, Mg, Sr ve Cr elementlerinin tespit limiti (LOD) değerleri sırasıyla 0.02, 0.38 ve 1.34 mg/kg veya ppm olarak hesaplanmıştır ve bu çok düşük LOD değerleri gösterdi ki LIBS'i kaya örneklerinin üzerinde kullanmak oldukça uygun bir yöntemdi. Niceliksel analizlerde, LIBS spektrumlarından elde edilen pik şiddetinin ya da pik altındaki alanın arkeolojik örneklerdeki konsantrasyona bağlı değişimini gözlemleyip lineer uygunluk olup olmadığını görmek için bu tespit edilen elementlerin kalibrasyon eğrileri oluşturulmuştur. Matris etkilerini ortadan kaldırmak için OH emisyon bandı alanının kullanıldığı kalibrasyon tekniğinin en iyi çözüm olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Laser-Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) was applied to the archaeological rock samples. The main aim of this study is to find out the LIBS spectra of these rock samples and analyze them qualitatively and quantitatively. It was determined as a result of the qualitative analyses that the elements Mg (I) (517 nm), Sr (II) (421 nm) and Cr (I) (428 nm) exist in the archaeological materials. This information was proved not only with the related software program but also comparing our results with the National Institute of Standards and Technology (NIST) database. Moreover, the limit of detection (LOD) values of the elements Mg, Sr and Cr were calculated as 0.02, 0.38 and 1.34 in the unit of mg/kg or ppm respectively and these very low LOD values showed that using LIBS on the rock samples was suitable method. In the quantitative analyses, the calibration curves of these detected elements were constructed to see whether there is a linear fitting or not by observing the variation of the peak intensity or area under peak coming from the LIBS spectra depending on the concentration in the archaeological samples. The calibration technique using the OH emission band area to eliminate the matrix effects was found to be the best solution.