Synthesis and characterization of phenanthro imidazole based conjugated copolymer for optoelectronic applications
Optoelektronik uygulamalar için fenantren-imidazol içeren konjüge kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 442308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Benzoditiyofen ve fluoren sahip olukları donor gruplarından dolayı optoelektronik uygulamalar için çok büyük umut vaad etmektedirler. Bu donor grupların sahip olduğu güçlü moleküler arası π-π dizinimi, eşdüzleme sahip olmaları, kararlı yapıları ve simetrik dizilişlerinden dolayı yük akışını arttırırlar. Ayrıca bu gruplar polimerin ana zincirinde bulunduklarında band aralığını düşürme özelliğine sahiptir. Polimerlerin açısal bükülmesini ve optoelektronik özelliklerini arrtırmak için beş halkalı köprüler alıcı ve verici guruplar arasında köprü olarak kullanılırlar. Bu çalışmada fenantren -imidazol içeren üç farklı konjuge kopolimer Suzuki ve Stille kenetlenme reaksiyonları ile gerçekleştirildi. Elde edilen polimerlerin yapısal karakterizasyonu Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ile yapıldı ve polimerlerin moleküler ağırlıkları Jel Süzülmeli Kromotografi (GPC) kullanılarak belirilendi. P1 tek tabaka olarak, ITO/PEDOT: PSS/P1/LiF:Al OLED cihaz yapısında aktif tabaka olarak kullanıldı. Cam göbeği rengi yayan cihazın luminans değeri ise 13 Volt da 5560 cd/m2 olarak ölçüldü. ITO/PEDOT: PSS/Polymer: PC71BM/Ca:Al cihaz yapısında P2 ve P3 aktif tabakada kullanıldılar. AM 1.5 (100 mW/cm2) şartları altında yapılan ölçümlerde, en iyi organik güneş pili sonuçları P2 için % 0.94 PCE, P3 için ise % 0.91 PCE şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Benzodithiophene and flourene represent tremendous promise as donor moieties in donor-acceptor approach for optoelectronic applications. The strong intermolecular π-π stacking, coplanar and rigid structure as well as symmetric configuration of these moieties enhance charge mobility and reduce band gap when incorporate in back bone of polymer within pull and push system. In order to decrease angle torsion and adjusting the optoelectronic properties of polymers, chalcogenophenes utilize as bridge between donor and acceptor. In this study, three different phenanthro imidazole containing conjugated copolymers (P1,P2 and P3) were synthesized using benzodithiophene and flourene via Suzuki and Stille condensation reactions. The structural characterizations of polymers were performed by NMR and the molecular weight of these polymers was measured via GPC. P1 utilized as active layer in single layer organic light emitting diode with device structure of ITO/PEDOT:PSS/P1/LiF:Al. The observed color was cyan with luminance of 5560 cd/m2 at 13 volts. For photovoltaic application P2 and P3 were used as active layer with device structure of ITO/PEDOT:PSS/Polymer:PC71BM/Ca:Al. The best of OPVs devices showed 0.94% PCE for P2 and 0.91% for P3 under standard AM 1.5 (100 mW/cm2) condition.