Fenantroimidazol bazlı malzemelerin sentezleri ve oled uygulamaları
Syntheses and oled applications of phenanthroimidazole based materials
  1. Tez No: 892251
  2. Yazar: SELİN İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
OLED aygıtlarının kullanımı, ekonomik, bazı polimer substratlar üzerinde esnek, ince ve verimli oldukları için artmaktadır. Cep telefonları, akılllı saatler, bilgisayarlar ve televizyonlar OLED teknolojisini kullanan aygıtlar arasındadır. OLED teknolojisinde kullanılan ışık yayıcı tabaka, polimerler veya küçük moleküllerdir, ancak bunun için yapılarında π-konjüge sistem bulunmalıdır. Bu konjuge sistem moleküle elektron delokalizasyonu sağlar, bunun sonucunda da molekül bir yarı iletken haline gelir. Bu çalışmada, Debus–Radziszewski ve Suzuki çapraz kenetlenme reaksiyonları kullanılarak fenantroimidazol bazlı küçük moleküller sentezlenmiştir. Sentezlenen moleküller kullanılarak trifenilamin grubu ve elektron çekici grupların fenantroimidazol türevlerine eklenmesinin etkileri incelenmiştir. Küçük moleküllerin karakterizasyonları NMR ve HRMS teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Küçük moleküllerin optik özellikleri ultraviyole-görünür bölge ve fotoluminesans spektroskopileri ile incelenmiştir. Bu moleküllerin (SM1 den SM6'ya kadar), elektromanyetik spektrumun görünür kısmında mavi bölgede fotouyarılma sonrası emisyon yaptıkları gösterilmiştir. Bu malzemelerin elektrokimyasal karakterizasyonları döngüsel voltametri tekniği ile yapılmıştır. Bu moleküllerin uyarılmış haldeki özelliklerini incelemek amacıyla solvatokromik deneyler yapılmıştır. Teorik hesaplamalar ise moleküllerin dışarıdan voltaj verildiğinde gerçekleştirdikleri emisyonların mekanizmalarına karar verilmesi için gerçekleştirilmiştir. Fenantroimidazol türevlerinin OLED uygulamaları yapılmıştır. SM3, SM4 ve SM5 molekülleri için ITO/PEDOT:PSS/NPB/TCTA/Işık Yayan Malzeme/TPBi/LiF/Al aygıt mimarisi kullanılmıştır. SM1, SM2 VE SM6 molekülleri için, ITO/NPB/Emitter/TPBi/LiF/Al aygıt mimarisi kullanılmıştır. SM5 en iyi OLED performansını 16946 cd/m2 maksimum luminans değeri, 39.70 cd/A akım verimi değeri ve 3.13V açılma voltajı ile vermiştir.
Özet (Çeviri)
The usage of OLED devices are on the rise since they are economical, flexible on various polymeric substrates, very thin, and efficient. The devices that use OLED technology include mobile phones, smart watches, computers, and televisions. Emitting material in OLED technology can be either polymers or small molecules, with the condition of possessing a π-conjugated system in their structures. This π-conjugated system supplies electron delocalization in the molecule, which results in being a semiconductor. In this study, phenanthroimidazole derivative small molecules were synthesized by using Debus–Radziszewski and Suzuki cross-coupling reactions. The effects of electron-withdrawing group and triphenylamine group substitutions on phenanthroimidazole derivatives were investigated by using synthesized molecules. Characterizations of small molecules were conducted by using NMR and HRMS methods. The optical properties of small molecules were investigated by using UV-visible and photoluminescence spectroscopies. It was revealed that these molecules (from SM1 to SM6), emit light in the blue region of the visible part of the electromagnetic spectrum after photoexcitation. Electrochemical studies for these materials were done by cyclic voltammetry method. Solvatochromic experiments were carried out for these molecules to examine their excited state properties. Theoretical calculations were performed to decide on the emission mechanisms of these molecules when an external voltage is applied to these molecules. OLED applications for phenanthroimidazole derivatives were conducted. For SM3, SM4, and SM5 molecules, the device configuration of ITO/PEDOT:PSS/NPB/TCTA/Emitter/TPBi/LiF/Al was constructed. For SM1, SM2, and SM6 molecules, the device configuration of ITO/NPB/Emitter/TPBi/LiF/Al was constructed. SM5 had the best OLED performance with a maximum luminance value of 16946 cd/m2, maximum current efficiency value of 39.70 cd/A, and turn-on voltage of 3.13V.