Syntheses of new monomeric and polymeric units and electrochemical behaviors for the use in electrochromic applications
Elektrokromik uygulamalarda kullanım amacıyla yeni monomerik ve polimerik ünitelerin sentezi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 341054
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
4'-(Tert-butil)-4,7-di(tiyofen-2-il)spiro[benzo[d]imidazol-2,1'-siklohekzan], 4,7-di([2,2'- bitiyofen]-5-il)-4'-(tert-butil)spiro[benzo[d]imidazol-2,1'-siklohekzan], 4'-(tert-butil)-4,7- bis(tiyano[3,2-b]tiyofen-2-il)spiro[benzo[d]imidazol-2,1'-siklohekzan] kimyasal olarak sentezlendi, elektrokimyasal olarak polimerleştirildi ve oluşan polimerlerin elektrokromik özellikleri incelendi. Sentezlenen monomerlerin karakterizayonu nükleer manyetik rezonans spektroskopisiyle sağlandı (1H-NMR, 13C-NMR). Monomerlerin elektrokimyasal davranışlarını ve polimerlerin redoks reaksiyonlarını incelemek amacıyla döngüsel voltametri ve ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi teknikleri kullanıldı. Elektorkimyasal olarak sentezlenen iletken polimerlerin elektrokromik özellikleri spektroelektrokimyasal ve kinetik çalışmalarla incelendi. Poli-(2-(4-(hekzadesiloksi)fenil)-5-metil-10-(5-metiltiyofen-2-il)-1-fenil-1Hfenantro[ 9,10-d]imidazol), poli-(2-(4-(hekzadesiloksi)fenil)-5-metil-10-(5'-metil-[2,2'- bitiyofen]-5-il)-1-fenil-1H-fenantro[9,10-d]imidazol) sentezlendi ve elektrokromik özellikleri incelendi. Polimerlerin karakterizasyonu için jel geçirgenlik kromotografisi, diferansiyel taramalı kromatografi, ve termogravimetrik analiz yöntemleri kullanıldı. İlteken polimerlerin elektrokimyasal özelliklerini ve redoks reaksiyonlarını incelemek üzere döngüsel voltametri ve ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi teknikleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
4'-(Tert-butyl)-4,7-di(thiophen-2-yl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1'-cyclohexane], 4,7-di([2,2'-bithiophen]-5-yl)-4'-(tert-butyl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1'-cyclohexane], 4'-(tert-butyl)-4,7-bis(thieno[3,2-b]thiophen-2-yl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1'- cyclohexane] were synthesized, electrochemically polymerized and electrochromic properties of resultant polymers were investigated. The monomers were characterized by nuclear magnetic resonance spectroscopy (1H-NMR, 13C-NMR). Cyclic voltammetry (CV) and ultraviolet?visible spectroscopy techniques were used to investigate electrochemical behavior of the monomers and redox behaviors of the conducting polymers. After electrochemical polymerization, the electrochromic properties of the conducting polymers were investigated via spectroelectrochemical, and kinetic studies. Poly-(2-(4-(hexadecyloxy)phenyl)-5-methyl-10-(5-methylthiophen-2-yl)-1- phenyl-1H-phenanthro[9,10-d]imidazole), poly-(2-(4-(hexadecyloxy)phenyl)-5-methyl- 10-(5'-methyl-[2,2'-bithiophen]-5-yl)-1-phenyl-1H-phenanthro[9,10-d]imidazole) were synthesized and their electrochromic properties were investigated. For the characterization of the polymers gel permeation chromatography (GPC), differential scanning calorimetry (DSC), and thermogravimetric analysis (TGA) were used. Cyclic voltammetry (CV) and ultraviolet?visible spectroscopy were used to investigate electrochemical behavior and redox reactions of conducting polymers.