Feature based sentiment analysis on informal Turkish texts
Konuşma dilinde yazılmış Türkçe metinler üzerinde özellik tabanlı duygu analizi
- Tez No: 442319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ, PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Duygu çözümleme, bir başka ifadeyle düşünce madenciliği, yazarın belirli bir konu üzerindeki düşüncelerini otomatik olarak çıkarma sürecidir. Bu düşünceler olumlu, olumsuz veya nötr olabilir. Ancak çoğu zaman yazarlar bir konunun bütün parçaları hakkında aynı düşünceye sahip olmazlar. Konunun bir kısmı üzerinde olumlu bir düşünceye sahiplerken, diğer kısımlarını eleştirebilirler. Bu yüzden, kişilerin bir konunun her belirli özelliği hakkında tutumlarını analiz etmek için duygu çözümlemenin özelleşmiş bir türü olan özellik tabanlı duygu çözümleme kullanılır. Günümüzde, müşterilerin ve profesyonel eleştirmenlerin değişik ürünleri hakkında yorumlarını ekleyebilecekleri birçok forum, blog ve eleştiri sitesi bulunur. Bu sitelere her gün binlerce yeni giriş yapıldığında bir ürünün güçlü ve güçsüz yanlarını öğrenmek için bütün yorumları okumak neredeyse imkansızdır, bu yüzden bu çevrimiçi verilerin otomatik olarak sınıflandırılmasına olan ihtiyaç artmıştır. Bu güne kadar duygu çözümleme ve özellik tabanlı duygu çözümleme hakkındaki çoğu çalışmalar İngilizce üzerinedir. Bu konular hakkında sadece birkaç tane Türkçe çalışma vardır. Bu tez kapsamında, bloglar ve forumlardaki yorum ve incelemlerin toplanmasıyla oluşturulan veri setine daha önceden İngilizce için geliştirilmiş işlemler uygulanmıştır. Ek olarak, Türkçe için yeni özellik tabanlı duygu çözümleme yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sentiment analysis (SA); in other words opining mining, is the automatic extraction process of a author s feeling on a specific topic. These feelings can be positive, negative or neutral. However, most of the time authors do not carry the same opinion for all parts of a topic. While they have a positive attitude on some parts of a topic, they can criticise other parts. Therefore, feature (aspect) based sentiment analysis (FBSA) a specialized version of sentiment analysis is used to analyse people s attitude on each specific feature of a topic. Nowadays, there are a lot of forums, blogs and review sites where customers and professional reviewers add their comments on different products. Since thousands of new entries are written to these sites each day, it is almost impossible to read all comments on a product and its features and learn powerful and weak sides of this product; and hence, the need for classifying these informal online data automatically has increased. Up to date, most of the studies on both sentiment analysis and feature based sentiment analysis was on English. There are only several works on these topic on Turkish. In this thesis, a dataset created by collecting comments and reviews from blogs and forums is processed with existing feature based sentiment analysis methods for English. Moreover, new methods for Turkish feature based sentiment analysis is proposed.