An investigation of student engagement, motivation and attitudes towards course content in a mobile-learning enhanced course
Mobil öğrenme destekli bir derste öğrenci katılımı, motivasyonu ve ders içeriğine yönelik tutumun incelenmesi
  1. Tez No: 442320
  2. Yazar: YASAMAN ALIOON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU, ÖĞR. GÖR. İLKNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, otantik işbirlikli etkinliklerin tasarlandığı, geliştiriliği ve uygulandığı mobil-öğrenme destekli bir bilgisayar ağları dersinde öğrenci katılımı, motivasyonu ve ders içeriğine karşı tutumunu incelemeyi amaçlamaktadır. ilgisayar ağları dersi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü müfredatında zorunlu bir derstir. Çalışmanın katılımcıları derse kayıtlı 3. sınıf öğrencilerden oluşmuştur. Etkinliklerin öğrencilerin katılımı, motivasyonu ve ders içeriğine karşı tutumlarına olan etkisi karma araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Etkinlikler, ardışık iki dönem süresince bilgisayar ağları dersi için geliştirilmiş ve uygulanmıştır. İkinci uygulamadan önce etkinliklerin içeriği ve öğretim yöntemi ilk uygulamada elde edilen bulgular kullanılarak değiştirilmiştir. Öğrenci katılımı ve ders içeriğine yönelik tutumla ilgili nicel verileri toplamak için iki anket kullanılmıştır. Ek olarak, öğrencilerin motivasyonunu ölçmek için ise bir soru formu kullanılmıştır. Etkinliklerin öğrencilerin katılımına ve motivasyonuna olan etkisini daha derinden incelemek için her iki dönem takip görüşmeleri yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, öğrenci katılımında“kişisel gelişim”bileşeninin her iki dönemde de en yüksek ortalamaya sahip olduğu, hemen ardından birinci uygulamada“dersten memnuniyet”in ve ikinci uygulamada“işbirlikçi öğrenme”nin geldiğini ortaya koymuştur.“Dersten memnuniyet”ikinci uygulamanın da en yüksek üçüncü ögesidir. ağımlı örneklem t-testi sonuçları, ilk uygulamanın motivasyon bileşenlerinden“içsel değer”,“bilişsel strateji-kullanımı”ve“öz-düzenleme”de fark olduğunu ortaya koymuştur. İkinci uygulamada ise, bağımlı örneklem t-test analizi“öz-yeterlilik”,“sınav-kaygısı”ve“öz-düzenleme”bileşenlerinde farklılık olduğu göstermiştir. Görüşme transkriptlerinin içerik analiz sonuçları, öğrencilerin etkinlikleri arkadaşlarıyla“iletişim”ve“işbirliği”yönleriyle bilgisayar ağları dersi için uygun iyileştirme aracı olarak algıladıklarını göstermiştir. Öğrenciler ders içeriğiyle gerçek dünya örneklerini benzeştirmeleri gerektiren etkinliklerin ders içeriğini daha iyi anlamakta ve günlük hayattaki uygulanabilirliğini daha iyi kavramada yardımcı olduğunu belirttiler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the students‟ engagement, motivation and attitudes toward course content in a mobile-learning enhanced computer networking course where authentic collaborative activities were designed, developed and implemented. The computer networking course was a must course in Computer Education and Instructional Technology department curriculum. The participants of the study were 3rd grade students enrolled in the course. The effect of the activities on students‟ engagement, motivation and attitudes toward course content was investigated using a mixed-method research method. The activities were implemented for two subsequent semesters where the content and the instructional method were modified based on the findings from the first implementation before implementing it for the second time. In order to collect quantitative data on student engagement and attitudes toward course content two surveys were used. In addition, for measuring students‟ motivation a questionnaire was used. In order to further analyze the effect of the activities on students‟ engagement and motivation, follow up interviews were carried out in both semesters. The findings of the study indicated that the“personal development”was the component with the highest mean score in both semesters, followed by“satisfaction from the course”in the first implementation, and“collaborative-learning”in the second implementation, as the components of students‟ engagement.“Satisfaction from the course”was the component with the third highest mean score in the second implementation as well. Paired sample t-test revealed a difference in“intrinsic value”,“cognitive strategy-use”and“self-regulation”as the motivational components in the first implementation. In the second implementation the differences were in the“self-efficacy”,“test-anxiety”and“self-regulation”components of the students‟ motivation according to the t-test analysis results. The content analysis on the interview transcriptions showed that the students‟ perceived the activities as a proper enhancement for the computer networking course in terms of“communication”and“collaboration”with peers. Moreover, students highlighted the role of the activities regarding learning the computer networks concept. They stated that the activities requiring them to find analogical examples between the course content and real-world examples helped them in better understanding the course content, and their applicability in the daily-life.