Treatment of reactive dyeing wastewater and recovery of brackish water by applying ultrafiltration
Reaktif boyama atıksularının ultrafiltrasyon yöntemiyle arıtımı ve arıtılmış tuzlu suyun yeniden kullanımı
  1. Tez No: 442322
  2. Yazar: MERT ERKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, YRD. DOÇ. DR. PINAR ZEYNEP ÇULFAZ EMECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tekstil sanayi kaynaklı reaktif boyama atıksuları (RBA), yüksek renkliliğe, yüksek toplam organik karbon (TOK), bulanıklık ve tuzluluk içeriğine sahiptirler. Burada önerilen ultrafiltrasyon (UF) senaryosu, RBA'nın tuz içeriğini süzüntü içerisinde muhafaza etmeyi ve elde edilen süzüntüyü boyama işleminde tekrar kullanmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, RBA örnekleri 5 kDa PES ve 2 kDa Thin Film GE Osmonics UF membranları kullanılarak arıtılmıştır. İlk aşama filtrasyon uygulamalarından sonra iki aşamalı“5 kDa+5 kDa”,“5 kDa+2 kDa”ve“2 kDa+2 kDa”seri uygulamaları 2 barda ve konsantre etme faktörü 2.5 olacak şekilde gerçekleştirilmiş ve bu aşamaların her birinde tuz giderimi %10 değerinin altında kalmıştır. İlk senaryo %94 ile en düşük renk giderimini sağlarken, diğer iki senaryoda bu değer %98'in üzerindedir. Seri uygulamardan“5 kDa+2 kDa”ve“2 kDa+2 kDa”seçeneklerinde bulanıklık ve TOK giderim değerleri birbirine yakın ve sırasıyla %97-98 ve %78-83 olacak şekilde gözlenmiştir. Ancak 5 kDa ilk aşama uygulamasında ölçülen akı değeri 2 kDa ilk aşama değerinden en az 3 kat fazladır. Boyama testleri sonucu,“5 kDa + 2 kDa”süzüntü suyu orta ve koyu tonlu yeşil boyamada başarılı olurken,“2 kDa + 2 kDa”süzüntü suyu açık ve orta tonlu yeşil boyamada başarılı olmuştur. Her iki süzüntü suyu da koyu kırmızıya boyamada başarılı sonuçlar vermiştir. Bu seri uygulamalar, konsantre etme faktörü 10 olacak şekilde tekrarlandığında, süzüntü suyu kalitesinde kötüleşme gözlenmemiştir. Filtrasyon basıncı iki katına çıkarıldığında ise, filtrasyon akıları da iki katına çıkmıştır. Ancak ilk aşama 5 kDa ile gözlenen akı düşüşü 2 kDa için gözlenenden daha fazla ve hızlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Reactive dyeing wastewaters (RDW) originating from textile industry are highly colored and have high total organic carbon (TOC), turbidity and salinity content. Ultrafiltration (UF) scenario suggested here aims to keep salt in permeate and reuse resulting permeate in dyeing process. For this purpose, RDW samples were treated with 5 kDa PES and 2 kDa Thin Film GE Osmonics UF membranes. After single stage filtrations, two stage“5 kDa+5 kDa”,“5 kDa+2 kDa”and“2 kDa+2 kDa”applications were carried out at 2 bar with a concentration factor of 2.5; and all the applications retained less than 10% salt. The first scenario provided the lowest color retention of 94% while the other two provided over 98% color retention. The“5 kDa+2 kDa”and“2 kDa+2 kDa”applications retained turbidity and TOC at similar levels of 97-98% and 78-83%, respectively. However, permeate flux from the 5 kDa first stage application was three times higher than the 2kDa first stage application. Dyeing tests have shown that the permeate of“5 kDa+2 kDa”was successful in dyeing middle and dark shaded green, and that of“2 kDa+2 kDa”in dyeing light and middle shaded green. In coloring dark red, both permeates achieved good results. There were no significant loss in permeate qualities of both applications when concentration factor was taken to 10. When the filtration pressure was doubled, filtration fluxes were doubled for both membranes, however the decrease in filtration flux of first stage 5 kDa was more drastic than first stage 2 kDa.