Production and characterization of polylactide/silver nanowire nanocomposite films
Polilaktit/gümüş nanotel nanokompozit filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 442321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN, PROF. DR. CEVDET KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde gümüş nanotel (Ag NW) katkılı polylaktik asit (PLA) matrisli iletken nanokompoziter üretilmiş ve karaterize edilmiştir. Ag NW/PLA nanokompozit filmler çözelti karıştırma yöntemi ile üretilmiş ve doktor blade yöntemiyle cam altlıkların üzerine dökülmüştür. Nanokompozit filmler cam yüzeylerinden kaldırıldıktan sonra elektriksel ilketkenlikleri, iç yapıları, nanotellerin iç yapı içerisindeki yönelimleri, mekanik özellikleri, kristallenme davranışları ve nanotellerle polimer matrisin arayüzey etkileşimleri incelenmiştir. Nanotellerin matris içerisinde iyi bir dağılım gösterdiği gözlenmiştir. Nanoteller yüksek boy çap orarına (≈150) sahip oldukları için, elektrik iletkenliği için perkolasyon eşik değeri, hacimce 0.13% olarak ölçülmüştür. Bu nanokompozit filmlerin elektriksel iletkenliği, maksimum nanotel katkısında (hacimce 1.74 %) 27 S/m olarak ölçülmüştür. Nanokompozitlerin kritik geçiş sıcaklıkları ise herhangi bir değişim göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this theses, electrically conductive silver nanowire (Ag NW) filled polylactide (PLA) nanocomposites were fabricated and characterized. Ag NWs/PLA nanocomposite films were fabricated using simple solution mixing method and casted onto glass substrates via doctor blading. Following the obtainment of free standing nanocomposites through peeling off, electrical conductivity of the fabricated nanocomposites, interfacial interactions between Ag NWs and PLA as well as nanocomposite morphology, degree of alignment of Ag NWs, transition temperature and crystallinity among with mechanical performance were investigated. Nanowires showed good dispersion within the PLA matrix. Due to their high aspect ratio (≈150), a percolation threshold of 0.13 vol.% was measured for the nanocomposites. Conductivity of the nanocomposites at the maximum loading (1.74 vol.%) was measured as 27 S/m. It was also found that the transition temperatures of PLA matrix remain the same following the formation of nanocomposites.