The comparison of web and mobile interfaces of a learning management system in terms of perceived aesthetics
Bir öğrenme yönetim sisteminin web ve mobil arayüzlerinin estetik algı yönüyle karşılaştırılması
  1. Tez No: 442327
  2. Yazar: NERGİZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir öğrenme yönetim sisteminin (ÖYS) web ve mobil arayüzleri arasındaki estetik algı farkını, Web Sitelerinin Görsel Estetik Ölçeği (VisAWI) isimli estetik algı anketini kullanarak araştırmak ve öğrencilerin, bu farkların öğrenmeye olan etkileri hakkındaki düşüncelerini incelemektir. Çalışmada kullanılan veriler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi'nde okuyan birinci sınıftan son sınıfa kadar toplam 128 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Araştırma metodu olarak sosyal geçerleme araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak VisAWI nicel veri toplama amacıyla kullanılırken, nitel veri toplama aşamasında ise daha önce ankete katılmış olan 10 kişi ile bire bir görüşme yapılmıştır. Veri toplama aşamasından önce, önceden tasarlanmış görev listesi yardımıyla tüm öğrencilerin iki arayüz üzerine aynı derecede deneyim kazanmaları amacıyla öğrencilerin ÖYS'nin en sık kullanılan fonksiyonlarını kullanmaları sağlanmıştır. VisAWI'de belirtilen sadelik, çeşitlilik, renklilik ve profesyonellik olmak üzere her bir faktörün ortalama puanları ve öğrencilerin ÖYS hakkındaki genel estetik algılarının ortalama puanı hesaplanmıştır. Öğrencilerin her bir faktör hakkındaki estetik algıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmak amacıyla bağımlı örneklem t testi uygulanmıştır. Nicel veri analizini takiben, toplanan ve yazıya dökülen görüşme verileri üzerinde içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. T testinin sonuçları web ve mobil arayüzlerinde sadelik, çeşitlilik ve profesyonellik estetik faktörleri açısından anlamlı bir fark gösterirken, renklilik estetik faktöründe anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Web ve mobil arayüzlerinin her ikisi hakkında öğrencilerin genel estetik algısı ortalamanın üzerindedir. Görüşme verileri üzerinde gerçekleştirilen içerik analizinin bulguları, VisAWI bulgularını desteklemektedir. Buna ek olarak öğrenciler web ve mobil arayüzlerinin estetik faktörlerinin öğrenme, motivasyon ve dikkat üzerinde bir etkisi olduğuna dair değerlendirmeler yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to inquire the perceived differences in aesthetics of web and mobile interfaces of a Learning Management System (LMS) using an aesthetic measurement inventory named Visual Aesthetics of Websites Inventory (VisAWI) and to further investigate the students' opinions on the effect of these differences on their learning. The data were gathered from a total of 128 university students from freshmen to senior, studying in Middle East Technical University, Department of Computer Education and Instructional Technology. An embedded experimental design was used as the research method. Regarding the data collection instruments, while VisAWI was used for collecting quantitative data, individual interviews were made with 10 students who answered the inventory for gathering qualitative data. Before applying the data collection instruments, in order for students to have the same experiences in the two interfaces they were required to perform the most frequently used features of the LMS, using a pre-set task list. The mean values of each dimensions of VisAWI, i.e. simplicity, diversity, colorfulness and craftsmanship, and the mean value of the overall perceived aesthetics of the learning management system were obtained. In order to analyze if statistical significant differences exist in the aesthetical dimensions scores of students, paired samples t-test was conducted. Following the quantitative data analysis, a qualitative deductive content analysis was performed on the collected and transcribed interview data. The results of the t-test showed that, while there are significant differences in the simplicity, diversity and craftsmanship aesthetical dimensions between web and mobile interfaces, there is no significant difference in the colorfulness dimension. The overall aesthetics of both web and mobile interfaces of the LMS were perceived better than average. The results of the content analysis on the interview data supported the findings of the VisAWI. Furthermore, students commented that aesthetical components of the web and mobile interfaces had an effect on their learning, motivation, and attention.