Utilizing query performance predictors for early termination in meta-search
Meta-arama için sorgu performans tahmini yöntemleriyle erken sonuç oluşturma
- Tez No: 442328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Meta-arama motorları diğer kaynaklardan gelen sorgu sonuçlarını kullanarak sonuç listesi oluştururlar. Bu tez ile meta-arama motorlarındaki sorgu maliyetini düşürmeyi hedeflemekteyiz. Bu amaçla, ilk olarak seçilen arama kaynaklarının hepsine birden sorgunun yönlendirilmesi yerine, artırımlı olarak daha küçük k elemanlı alt kümelere sorgunun yönlendirilmesini öneriyoruz. Artırımlı olarak yönlendirilen alt kümedeki kaynaklardan gelen sonuçlara sorgu performans tahmini adımını ekleyerek, sorgu performans tahmini değerine göre cevap kalitesini artırmayacağına karar verdiğimiz durumlarda kalan kaynaklara sorgunun gönderilmemesi ile sorgu maliyetinin azaltılmasını hedefliyoruz. Önerdiğimiz ikinci yöntemde ise, sorgu seçilen kaynakların hepsine birden yönlendiriliyor ancak, herhangi bir kaynaktan sonuç gelir gelmez ara listeleri birleştirip, sorgu performans tahmini ile daha sonraki kaynaklardan gelecek cevapların sonuç kalitesini artırmayacağına karar verdiğimiz durumlarda, bu ara listeyi kullanıcıya dönerek sorgu zamanını azaltmayı hedefliyoruz. Yöntemlerimizi FedWeb 2013 verisi üstünde test ettik ve deney sonuçlarından artırımlı sorgu işleme yöntemlerimizin tüm seçilen kaynaklara tek seferde göndermeye göre sorgu maliyetini ve/veya ağ kaynakları kullanımını düşürdüğünü gördük.
Özet (Çeviri)
In the context of web, a meta-search engine is a system that forwards an incoming user query to all the component search engines (aka, resources); and then merges the retrieved results. Given that hundreds of such resources may exist, it is mandatory for a meta-search engine to avoid forwarding a query to all available resources, but rather focus on a subset of them. In this thesis, we first introduce a novel incremental query forwarding strategy for meta-search. More specifically, given a ranked list of N search engines, our strategy operates in rounds, such that in each round, we retrieve the results of the next k“unvisited”resources in the list (where k