Investigation of mechanical property changes after mig welding of (7XXX) series aluminum alloys
(7XXX) aluminyum alaşımlarının mıg kaynağı sonrası mekanik özellikleri değişimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 442329
  2. Yazar: SENA OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, DR. CANER BATIGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Alüminyum alaşımları, genel özellikleri sebebiyle çeşitli sektörlerde kullanımlarında artan bir eğilim göstermektedir. Kaynak işlemi, endüstride çoğunlukla kullanılan birleştirme yöntemlerinden olup alüminyum alaşımları kaynak işlemlerinde büyük bir rol oynamaktadır. 7039 alüminyum alaşımı, diğer alüminyum alaşımlarının arasında en iyi mukavemete sahip zırh metalidir. Diğer alüminyum alaşımları gibi, MIG kaynağı sonrasında alüminyum alaşımlarında ciddi bir mukavemet kaybı görülmekte, mekanik özelliklerin olumsuz etkilenmesi de alaşımın kullanım durumunu riskli bir hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı kaynak ağızlarına sahip 7039 alaşımının kaynak işleminden sonra mekanik özelliklerindeki değişimin incelenmesi ve HAZ bölgesinde mukavemetin kaynak sonrası ısıl işlemle kazanılmasının sağlanmasıdır. Farklı kaynak ağızları her bir numuneyi, farklı ısı girdilerine maruz kalmaları ve farklı açılı ağız yapıları sebebiyle farklı etkilemiştir. Bu da beraberinde kaynak havuz formu ve içyapıda farklılıklara sebep olmuştur. X-ışınları erke dağılım çözümlemesi (EDX) yöntemi ile kaynak sonrası elementlerin dağılımı incelenmiş ve kaynak sonrası uygulanan ısıl işlem yöntemi ile her bir numunenin ısıdan etkilenen bölgesinde (HAZ) sertlik artışına rastlanmıştır. Ancak fazla yaşlanma sebebiyle, maksimum çekme dayanımı (UTS) ve akma dayanımları bazı numunelerde azalmıştır. Benzer şekilde, yetersiz ergime gibi kaynak hataları da mekanik özellikleri olumsuz yönde etkilemiştir. En etkili sonuçlar, 45° X kaynak ağzında elde edilmiştir. Kaynak sonrası ısıl işlemde sertlik değerlerinin %10 mertebelerinde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is an increasing demand for aluminum alloys not only in aerospace industry but also in automotive industry due to its low density. Welding is the most effective and commonly used joining technique in those industries, therefore, aluminum welding plays an important role. 7039 aluminum alloy, is a high strength alloy and it is suitable for armor applications. Like other aluminum alloys, after MIG welding, remarkable decrease in strength is observed and therefore applications are restricted. The aim of this study is to investigate the mechanical property changes after welding for different weld groove shapes of 7039 alloy and to recover the strength in HAZ by performing post weld heat treatment. Different weld groove shapes affected the heat input since the area subjected to heat changed depending on the angle of the groove. EDX analyses were conducted in order to understand the changes in elemental distribution. By performing post weld heat treatments, hardness for each sample increased in HAZ. However UTS and yield strength in several samples were decreased after prolonged solutionizing heat treatments. On the other hand, welding defects such as lack of fusion affects the mechanical properties negatively. In 45° X shaped weld grooved sample, the most effective results were obtained. After post weld heat treatment the hardness values increased around 10%.