On self-interference cancellation in wireless full duplex
Kablosuz full duplekste öz-girişim bastırma üzerine
  1. Tez No: 442345
  2. Yazar: AKSAY FATİH ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. FATİH KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Full dupleks, bir alıcı-vericinin aynı anda ve aynı frekans bandında hem sinyal alıp hem de göndermesi demektir. Zaman veya frekans duplekslerin aksine, full duplekste alınan ve gönderilen sinyaller birbirine dik değildirler ve güçlü olan gönderilen sinyal görece daha düşük güçteki alınan sinyale güçlü bir girişim olarak tesir eder. Full dupleks kullanımı spektral verimliliği iki katına çıkarabilir. Özellikle son dönemde kablosuz haberleşmede artan veri hızı ve düşük gecikme ihtiyaçları full dupleksi cazip kılmaktadır. Full dupleksten faydalanabilmek için gönderilen sinyalin alınana yaptığı öz-girişimin bir şekilde bastırılması gerekir. Biz bu tezde bu bastırma üzerine çalıştık. Tezde literatürde full dupleksin son hali de sunulmaktadır. Biz literatürden seçtiğimiz birkaç analog ve dijital bastırma yönteminin ayrıntılı analizini ve kendi simülasyonlarımızla doğrulamalarını yaptık. Ayrıca software defined radios kullanarak da deneyler icra ettik. Sonunda öz-girişimi tamamen bastırıp, full dupleksten tam fayda etmenin mümkün olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Full duplex means the transmission and reception on a transceiver at the same time and in the same frequency band. In contrast to the time division and frequency division duplexing, in full duplex the receive and transmit signals are non-orthogonal to each other, and this results in the strong transmit signal to act as a strong interferer to the relatively weak received signal. Full duplex can double the spectral efficiency. Contemporary wireless applications demand evergrowing data rates and lower latencies, which makes full duplex an appealing solution. In order to fully leverage full duplex one must cancel the interferene caused by the transmit signal, which is coined self-interference. In this thesis we studied on self-interference. This thesis also provides the user the current state of full duplex in the literature. We have chosen some self-interference cancellation methods in the literature , and we evaluated them and verified their results with our own simulations. Also, using software defined radios we conducted some experiments. At the end, we have shown that it is possible to cancel out almost all self-interference, and fully leverage full duplex.