Studies on all polymeric oxidation methods
Tamamı polimerik oksidasyon sistemleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 442344
  2. Yazar: PERİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çevreci ve sürdürülebilir kimya anlayışı, kimyada önemini gittikçe artırmaktadır. Temel organik sentezleri çevreci bir anlayışla uygulamak, zorlayıcı olsa da öne çıkan bir gerekliliktir. Organik kimyada, bu sentezlerden birisi de, alkollerin seçici olarak aldehit türevlerine yükseltgenmesidir. Bu çalışmada, 2,2,6,6-tetrametilpiperidin 1-okzil (TEMPO) ve piyasada var olan hidantoin içeren bir polimer, birincil alkollerin seçici olarak yükseltgenmesinde birlikte kullanılmıştır. Daha sonrasında, yükseltgenme tepkimelerinde kullanılmak üzere TEMPO içeren polimerler tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Bu polimerlerden her biri klorlanmış hidantoin içeren polimerle birlikte, yükseltgenme tepkimelerini katalize edebilecek, görece olarak yeşil ve tamamı polimerik birer sistem oluşturmuştur. Bu polimer karışımları her tepkime sonrasında tekrar kullanılabilmektedir. Bu sistemlerin performansı, farklı işlevsel gruplar içeren birincil alkollerle test edilmiştir. Çözücülerin tepkimeler üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda alkol yükseltgenme tepkimesi için kolay ve görece yeşil bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green chemistry is a concept in chemistry of increasing significance. Applying fundamental organic syntheses in lieu with the pursuit of an understanding of green chemistry is therefore a challenging and yet prominent necessity. Selective oxidation of primary alcohols to aldehyde derivatives is one of such synthesis in organic chemistry. In this study, 2,2,6,6-tetramethylpiperidine 1-oxyl (TEMPO) radical and a commercially available chlorinated hydantoin containing polymer were used together in the interest of the selective oxidation of primary alcohols. Afterwards, TEMPO attached polymers were designed and synthesized to be facilitated in oxidation reactions. Therefore, the polymer could be easily separated from the reaction media. Each of these polymers was combined with chlorinated hydantoin containing polymers so as to form relatively green and all polymeric reagents. The all polymeric reagents could each time be regenerated and reused in other reactions. Primary alcohols containing different functional groups were utilized to test the performance of the catalyst mixtures. The effect of altered solvent systems was also examined. With all these in mind, an easy and relatively green method was developed for oxidation of alcohols.