Dual port microstrip patch antennas and circuits with high interport isolation for in-band full duplex (IBFD) wireless applications
IBFD kablosuz uygulamaları için portlar arası izolasyonu yüksek, çift portlu mikro şerit yama antenlerin ve devreleri
  1. Tez No: 459025
  2. Yazar: HAQ NAWAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IBFD, kablosuz sistemlerin aynı anda ve aynı frekans bandında alım ve gönderim yapmasına olanak sağladığı için, spektral verimliliği ve toplam sistem kapasitesini artırmakta etkili bir yöntemdir, fakat gönderilen sinyalin alıcıdaki sinyale karışması (öz girişim) en büyük problemlerden birisini oluşturmaktadır. IBFD operasyonu öz girişimin baskılanıp azaltılması ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Baskılanması gereken öz girişim miktarı gönderilen sinyal gücünün bant genişliğine ve gücüne bağlıdır. Genelde, öz girişim radyolarda gürültü seviyesine kadar düşürülmesi gerekmektedir. Bu kadar baskılamayı gerçekleştirebilmek için öz-girişim mekanizması bir IBFD radyoda normalde üç farklı adımda gerçekleştirilir ve bunlar anten baskılama, RF/analog baskılama ve dijital baz-bantta baskılama şeklindedir. Bu baskılamanın büyük bir kısmı anten düzeyinde gerçekleştirilip, geri kalan öz-girişim sinyali diğer adımlarda azaltılmaya çalışılır. Bu sebepten ötürü, aynı anda aynı frekans bandı üzerinden tek bir anten kullanarak kablosuz alım ve gönderim yapabilmek için portları arasında yüksek izolasyona sahip çift portlu bir mikro şerit yama anten tasarımı gereklidir. Bu tezde sunulan araştırmamın amacı, IBFD operasyonun gerçekleştirebilmesi için gerekli olan portlar arası izolasyonu yüksek, tek/paylaşımlı anten mimarisine sahip, farklı besleme teknikleri ile öz-girişim baskılama devreleri kullanarak çift portlu mikro şerit yama antenlerin dizayn, uygulama ve ölçümlerinin oluşturulmasıdır. Hedef, çift port antenler için anten radyasyon performansı üzerinde minimum etkisi olan, portlar arası yüksek izolasyon gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
In-Band Full Duplex (IBFD) is one effective way to increase the spectral efficiency and the throughput of wireless communication systems by transmitting and receiving simultaneously on the same frequency band but the coupling (called Self Interference or SI) of transmit signal to its receiver is one major problem. IBFD operation can be realized successfully by suppressing this coupling or Self Interference (SI). The required amount of SI cancellation depends on the power and bandwidth of transmitted signal. Generally, the SI should be suppressed to RF transceiver noise floor. To achieve this amount of SI suppression, SI suppression mechanism is normally implemented at three stages across the IBFD transceiver and they are known as antenna cancellation, RF/analog cancellation and digital base-band cancellation. Most of the SI suppression is achieved at antenna stage to relax the required amount of SI cancellation at the rest of two stages .Thus, a dual port microstrip patch antenna with very high port to port RF isolation is required in addition to digital self interference cancellation techniques to enable simultaneous transmit and receive wireless operation at same carrier frequency using single antenna for full duplex radio transceivers. The objective of my research work presented in this dissertation is to design, implement and measure dual port microstrip patch antennas which deploy different feeding techniques along with Self Interference Cancellation (SIC) circuits to get high interport isolation to enable such antennas for realization of IBFD wireless operation using single/shared antenna architecture. The goal is to achieve high interport isolation for dual port antenna with minimum effect on radiation performance of antennas.