Denizel biyofilm bakterilerinin biyositlere ve ağır metallere karşı toleranslarının araştırılması
Investigation of biocides and heavy metals tolerance against marine biofilm bacteria
- Tez No: 442389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Biyofilm bakterilerinin sebep olduğu biyofouling olayı denizel ortamlarda istenmeyen oluşumlardır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye denizlerinden izole edilen biyofilm bakterilerinin (Pseudoalteromonas, Alteromonas, Vibrio ve Exiguobacterium) ağır metallere, biyositlere, antibiyotiklere ve bir bitki ekstraktına karşı bireysel dirençliliklerinin belirlenmesidir. Bakteri dirençliliklerinin tespiti amacıyla minimum inhibisyon konsantrasyonları (MIC) saptanmıştır. Bu araştırmada, civa, nikel, çinko, bakır, arsenik ve kadmiyum ağır metalleri, çinko piriton, klorotalonil, sitrik asit biyositleri, vankomisin, siprofloksasin, ampisilin, tobramisin antibiyotikleri ve Erica manipuliflora Salisb. bitkisi ekstraktı doğal bileşik olarak kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre en etkili ağır metalin civa, en etkili biyositin ise çinko piriton olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ağır metal ve biyosit karışımlarının birlikte kullanılması durumunda dirençlilikleri belirlemek için yapılan analizlerde organizmaların hemen hepsinin duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanısıra, Erica manipuliflora Salisb.'dan elde edilen ekstraktın MIC değerleri belirlendiğinde organizmaların tamamının büyümelerinde azalma meydana gelmiştir. Antibiyotiklere dirençli türlerin çoğunun biyofilm yapısı oluşturma yeteneğine sahip oldukları bilinmektedir. Kullanılan antibiyotiklerin arasında en etkili antibiyotiğin siprofloksasin olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bireysel biyofilm bakterilerinin bazı antimikrobiyal ajanlara karşı duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Ancak, bir araya gelerek biyofilm yapısı oluşturmaları durumunda, bu antimikrobiyal ajanlara karşı dirençliliklerinin artabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Biofouling is caused by biofilm bacteria and this situationis undesirable formation in the marine environment. The aim of this thesis was to determine the individual resistances of biofilm bacteria (Pseudoalteromonas, Alteromonas, Vibrio and Exiguobacterium), isolated from Turkey's marine environment, to heavy metals, biocides, antibiotics and a plant extract. In order to detect the resistance of bacteria, the minimum inhibition concentrations (MICs) were determined. In this study, mercury, nickel, zinc, copper, arsenic, cadmium as heavy metals, zinc pirithon, chlorothalonil, citric acid as biocides, vancomycin, ciprofloxacin, ampicillin, tobramycin as antibiotics and extract of Erica manipuliflora Salisb. as natural product were used. According to theresults, it was found that the most effective heavy metal was mercury and the most effective biocide was zinc pirithon. Moreover, in the case of using the heavy metal and biocide mixtures together, it was detected that almost all organisms were sensitive. Additionally, when MIC values of the extract obtained from Erica manipuliflora Salisb were evaluated, reduction was occurred in the growth of all organisms.Generally, it is known that biofilms are more resistant to antibiotics than planktonic forms. Among the tested antibiotics, it was determined that the most effective antibiotic wasa ciprofloxacin.As a result, the individual biofilm bacteria were found as sensitive against some antimicrobial agents. However, it is thought that, when they form a biofilm structure, they can increase their resistance against antimicrobial agents.