Modifiye iletken polimerik kaplamaların biyofilm oluşumuna ve özelliklerine etkisi
The effect of modified conductive polymeric coatings on biofilm formation and properties
- Tez No: 999523
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, modifiye iletken polimerik kaplamaların denizel ortamlarda biyofilm oluşumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 304 paslanmaz çelik yüzeyler üzerine elektrokimyasal yöntemle polipirol (PPy) ve metal oksit nanopartikülleri (ZnO, TiO₂ ve SiO₂) ile modifiye edilmiş PPy kaplamalar hazırlanmış ve kaplanmış ile kaplanmamış kuponlar Hatay ili Arsuz ilçesinde bulunan Madenli Yat Limanı'nda 75 gün süreyle doğal deniz ortamına maruz bırakılmıştır. Kaplamaların ANFO performansları temas açısı ölçümleri, kristal viyole yöntemi ile biyofilm miktarının belirlenmesi, floresans mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüm kaplamaların çıplak paslanmaz çeliğe kıyasla biyofilm oluşumunu azalttığını göstermiştir. Özellikle ZnO nanopartikülü içeren PPy kaplamaların, tüm maruziyet süresi boyunca en düşük biyofilm oluşumunu sergilediği belirlenmiştir. Floresans mikroskobu ve SEM görüntüleri, PPy/ZnO kaplı yüzeylerde bakteri yoğunluğunun belirgin şekilde azaldığını ortaya koyarken, AFM analizleri bu yüzeylerde biyofilm kalınlığının yaklaşık 500 nm seviyesine düştüğünü, çıplak çelik yüzeyde ise bu değerin yaklaşık 1 µm olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, ZnO nanopartikülü ile modifiye edilmiş polipirol kaplamaların denizel biyofouling oluşumunu önemli ölçüde azalttığı ve çevre dostu, biyosit içermeyen ANFO uygulamaları için umut verici bir alternatif sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of modified conducting polymeric coatings on biofilm formation in marine environments were investigated. For this purpose, polypyrrole (PPy) and metal oxide nanoparticle-modified PPy coatings (ZnO, TiO₂, and SiO₂) were electrochemically synthesized on 304 stainless steel surfaces, and both coated and uncoated coupons were exposed to the natural marine environment for 75 days at Madenli Marina located in Arsuz district of Hatay, Türkiye. The ANFO performance of the coatings was evaluated using contact angle measurements, biofilm quantification by the crystal violet method, fluorescence microscopy, scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), and atomic force microscopy (AFM) analyses. The results demonstrated that all coatings reduced biofilm formation compared to bare stainless steel surfaces. Among the tested coatings, PPy coatings containing ZnO nanoparticles exhibited the lowest biofilm formation throughout the entire exposure period. Fluorescence microscopy and SEM images revealed a significant decrease in bacterial density on PPy/ZnO-coated surfaces, while AFM analyses showed that the biofilm thickness decreased to approximately 500 nm on PPy and PPy/ZnO coatings, compared to about 1 µm on bare steel surfaces. Overall, the findings indicate that ZnO nanoparticle-modified polypyrrole coatings significantly suppress marine biofouling and represent a promising, environmentally friendly, and biocide-free alternative for ANFO applications.