Denizel bakterilerden elde edilen biyomoleküllerin antibiyofilm aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antibiofilm activities of biomolecules obtained from marine bacteria
- Tez No: 905325
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Denizel ekosistemdeki sekonder metabolitlerin bir kısmı mikrofouling etkeni mikroorganizmaların herhangi bir yüzeye tutunmasını kontrol ederek, antibiyofilm özellik göstermelerini sağlayan biyomoleküllerdir. Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye denizleri sedimentlerinden izole edilen bakterilerden ekstrakte edilmiş biyomoleküllerin antibiyofilm aktivitesini araştırmaktır. Kompleks ve saf biyomoleküllerin her biri, denizel biyofilm bakterilerine karşı hem minimum inhibisyon konsantrasyon (MIC) yöntemiyle hemde antibiyofilm aktivitesi açısından değerlendirilmiştir. Biyomoleküllerin bakteriyel tutunmayı önlemedeki maksimum aktiviteleri Pseudoalteromonas agarivorans türü için yüzde 68,59 ile yüzde 91,84 ve Exiguobacterium homiense türü için ise yüzde 15 ile yüzde 65,68 arasında belirlenmiştir. Antibakteriyel aktivitesi minimum inhibisyon konsantrasyonu (MIC) yöntemiyle test edilmiştir. Ayrıca, biyomoleküllerin dört denizel biyofilm bakterisine karşı en güçlü minimum inhibitör aktivitesi Bacillus simplex saf ekstraktının (0,78 mg/mL) Alteromonas genoviensis türüne karşı gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada spektrofotometrik yöntemler kullanılarak antibiyofilm aktiviteleri belirlenen biyomoleküllerin; alkaloidler, fenolikler ve flavonoidler içerikleri bakımından kimyasal profillerinin değerlendirilmesine de odaklanmıştır. Sediment bakterilerinden izole edilen saf biyomoleküllerin ağırlıklı olarak alkaloidlerden (56,33 ± 0,54 mg eşdeğer boldin / g biyomolekül ekstraktı) oluşabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, söz konusu yeni mikrobiyal biyoaktif moleküllerin ileri analizleri ile, antibiyofilm ve antifouling ürünlerin üretimi için potansiyel birer kaynak olarak değerlendirilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some of the secondary metabolites in the marine ecosystem are biomolecules that control the adhesion of microfouling microorganisms to surfaces, thereby exhibiting antibiofilm properties. The aim of present study is to investigate the antibiofilm activity of biomolecules extracted from bacteria isolated from marine sediments in Turkey. Each of the complex and pure biomolecules was evaluated for antibiofilm activity against marine biofilm bacteria using both the minimum inhibitory concentration (MIC) method and antibiofilm activity assay. The maximum activity of the biomolecules in preventing bacterial adhesion was determined to range between 68.59 percent and 91.84 percent for Pseudoalteromonas agarivorans and between 15 percent and 65.68 percent for Exiguobacterium homiense. The antibacterial activity was tested using the minimum inhibitory concentration (MIC) method. Additionally, the strongest minimum inhibitory activity against four marine biofilm bacteria was observed in Bacillus simplex pure extract (0.78 mg/mL) against Alteromonas genoviensis. The study also focused on evaluating the chemical profiles of the biomolecules, identified for their antibiofilm activities using spectrophotometric methods, with particular emphasis on their alkaloid, phenolic, and flavonoid content. It was concluded that the pure biomolecules isolated from sediment bacteria are predominantly composed of alkaloids (56.33 ± 0.54 mg boldine equivalent per gram of biomolecule extract). In this context, with further analysis, these novel microbial bioactive molecules are anticipated to be potential sources for the production of antibiofilm and antifouling products.