Mandal aşı (Stenting aşı) tekniğiyle farklı anaçlar üzerine aşılı gül çeşitlerinin klorofil ve besin elementi içeriklerinin belirlenmesi
Determination of chlorophyll and nutrient amount of different species of roses propagated on different rootstocks by Stending grafting technique
- Tez No: 442391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, üç farklı gül anacı (Rosa odorata, Rosa multiflora ve Rosa x hybrida“Natal Briar”) üzerine stending aşı tekniği ile üç farklı standart kesme gül çeşidinin (Samourai, Dolomiti ve Kalinka) serada topraksız kültür koşullarında anaçların gül çeşitlerinin klorofil ve besin elementi alımlarına olan etkisi araştırılmıştır. Çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kısmında; farklı anaçlar üzerine aşılı faklı gül çeşitlerinin klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil içeriklerinin belirlenmesidir. Çalışmanın ikinci kısmında güllerin makro ve mikro besin içeriğinin belirlenmesidir. Bu çalışmada dile getirilen her iki kısımdan elde edilen sonuçlara göre, topraksız kültür koşullarında anaçların gül çeşitlerinin klorofil ve besin elementi alımlarına olan etkisinin oluşturan tanımlayıcı parametreler ortaya konulmuştur. Natal Briar anacı üzerine aşılı Dolomite çeşidi dışında diğer uygulamalarda % 95 oranında klorofil miktarı açısından bir birine benzer olduğu tespit edildi. Natal Briar üzerine aşılı Kalinka gül çeşidinin klorofil miktarı % 76 oranında diğer çeşitlerden uzak olduğu tespit edildi. Natal Briar anacı üzerine Dolomite gül çeşidi ve R. multiflora anacı üzerine aşılı Dolomite gül çeşitleri % 86 oranında birbirine benzemektedir. R. multiflora anacı üzerine aşılı Kalinka çeşidi dışında diğer uygulamalarda % 85 oranında klorofil miktarı açısından birbirine benzer olduğu tespit edildi. R. odorata anacı üzerine aşılı Samourai çeşidi ile Natal Briar üzerine aşılı Samourai gül çeşidinin klorofil miktarı % 55 oranında diğer çeşitlerden uzak olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis; three different standart cutting rose species (Samourai, Dolomite and Kalinka) propagated on three different rose rootstocks (Rosa odorata, Rosa multiflora and Rosa x hybrida“Natal Briar”) by stending grafting technique in greenhouse, soilless culture conditions; the effect of rootstocks on chlorophyll and nutrient uptake by rose species have been investigated. The study consisted of two parts. The first part of the study was determination of chlorophyll a, chlorophyll b an the total chlorophyll contents of different rose species propagated on different rootstocks. The second part of study was determination of macro and micro nutrient contents of roses. In this study, by the results obtained from both parts that mentioned; descriptive parameters that forms the effect of rootstocks on chlorophyll and nutrient uptake by rose species in soilless culture conditions have been demonstrated. Detected that the %95 percent of the applications, except the Dolomite grafting on Natal Briar rootstock, are similar in terms of the amount of chlorophyll. The chlorophyll content of Kalinka grafting on Natal Briar was detected that far from other species in proportion as %76. Dolomite grafting on Natal Briar rootstock and Dolomite grafting on R. multiflora rootstock are similar in grafting as %86. Detected that the %85 percent of the applications, except the Kalinka grafting on R. multiflora rootstock, were similar in terms of the amount of chlorophyll. The chlorophyll content of Samourai grafting on R. odorata and Samourai grafting on Natal Briar were detected that far from other species in proportion as %55.