Gençlerin giysilerindeki görsel imge kullanımının benlik imajı açısından incelenmesi
Investigation of the use of visual images in young people's clothes in terms of their self-image
  1. Tez No: 955491
  2. Yazar: AYŞENUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışma, gençlerin giysilerinde tercih ettikleri görsel imgelerin, benlik imajı ve benlik imajı motivasyonlarıyla olan ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, Oppi Untracht'ın mücevher mandala diyagramı temel alınarak uyarlanarak“giysi mandala diyagramı”dahil edilmiştir. Bu diyagram kapsamında,“kendini ifade etme”,“iletişim”,“cazibe”,“güzellik imajı”,“statü sembolü”,“toplumsal sınıf”,“moda”,“eğlence”ve“isyankâr/asi”gibi benlik imajı motivasyonları doğrultusunda, genç bireylerin görsel imge tercihlerine yön veren etmenler analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki genç bireyler oluşturmakta olup, örneklem grubu kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen, 18-30 yaş aralığında ve hâlen eğitimine devam eden (ön lisans, lisans, lisansüstü) 406 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu aracılığıyla toplanmış ve analizler SPSS programında t-testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, gençlerin giysilerinde en çok, sanatsal uygulamalar, tipografik unsurlar ve markalara ait semboller gibi görsel imgeleri tercih ettikleri belirlenmiştir. Bu tercihlerde cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, yaşanılan yer ve bireysel aylık gelir gibi demografik değişkenlerin etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca, giysilerdeki görsel imge kullanımı ile gençlerin benlik imajı düzeyleri ve benlik imajı motivasyonları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the visual images preferred in young people's clothing and their self-image as well as self-image motivations. The research incorporated the“Clothing Mandala Diagram,”which was developed by adapting Oppi Untracht's Jewelry Mandala Diagram. Within the scope of this diagram, factors influencing young individuals' visual image preferences were analyzed based on self-image motivations such as“self-expression,”“communication,”“attractiveness,”“beauty image,”“status symbol,”“social class,”“fashion,”“entertainment,”and“rebelliousness.”The study population consists of young people in Türkiye, while the sample includes 406 university students (associate, undergraduate, and graduate level) between the ages of 18 and 30, selected through a convenience sampling method. Data were collected using a questionnaire developed by the researcher and analyzed using t-test, ANOVA, and Kruskal-Wallis H test in the SPSS program. According to the findings, young people most frequently preferred visual images such as artistic designs, typographic elements, and brand-related symbols in their clothing. It was found that demographic variables such as gender, age, education level, place of residence, and individual monthly income played a significant role in these preferences. Furthermore, a significant relationship was identified between the use of visual images in clothing and young individuals' self-image levels and self-image motivations.