Konjuge pnömokok aşı uygulamasında shotblocker® ve manuel basınç uygulamasının ağrıya etkisi
Effect of shotblocker® and manual pressure application on pain in conjugated pneumococcal vaccine application
  1. Tez No: 855772
  2. Yazar: ŞEYMA KIŞLALI TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç Randomize kontrollü deneysel tipteki bu araştırma, Konjuge Pnömokok Aşı uygulamasında ShotBlocker® ve manuel basınç uygulamasının ağrıya etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem Araştırma, 15 Şubat 2022-15 Kasım 2023 tarihleri arasında Manisa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Soma 3, 4 ve 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini belirtilen tarihlerde Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Soma 3, 4 ve 5 Nolu Aile Sağlığı Merkezlerinde 4. ay Konjuge Pnömokok Aşısı için başvuran, araştırma kriterlerine uyan ve ebeveynleri araştırmaya katılmayı kabul eden ilk 102 bebek oluşturmuştur. Örneklem içerisinden randomize seçilen 34 bebeğe ShotBlocker®, 34 bebeğe manuel basınç yöntemi kullanılarak aşı uygulanmış ve 34 bebek kontrol grubuna alınarak herhangi bir uygulama yapılmadan rutin prosedürde aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”ve Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) kullanılarak yüz yüze görüşme ve video kayıt yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılmıştır.. Tanımlayıcı veriler sayı ve yüzdelik dağılımlar, ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik, normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde parametrik olmayan analizler kullanılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare analizi, ortalamaların karşılaştırılmasında Student t testi veya Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sonuçlar %95 güven aralığında, p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of ShotBlocker® and manual pressure application on pain in the application of Conjugated Pneumococcal Vaccine. Method The research was carried out between 15 February 2022 and 15 November 2023 at Soma Family Health Center No. 3, 4 and 5, affiliated with Manisa Provincial Health Directorate. The research sample consisted of the first 102 babies who applied for the 4th month Conjugated Pneumococcal Vaccine at Soma Family Health Centers No. 3, 4 and 5 affiliated with Manisa Provincial Health Directorate on the specified dates, who met the research criteria and whose parents agreed to participate in the research. 34 babies randomly selected from the sample were vaccinated using ShotBlocker®, 34 babies were vaccinated using the manual pressure method, and 34 babies were included in the control group and the vaccine was administered in a routine procedure without any application. Research data were collected by face-to-face interview and video recording method, using the“Personal Information Form”and the Newborn Infant Pain Scale (NIPS). SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 22.0 package program was used to evaluate the data. Descriptive data are given as numbers and percentage distributions, mean and standard deviation. Parametric analyzes were used in the analysis of normally distributed data, and non-parametric analyzes were used in the analysis of non-normally distributed data. Chi-square analysis was used to compare categorical data, and Student t test or Mann Whitney U test was used to compare means. The results were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of p0.05).