Çok geniş band mikroşerit filtreler
Ultra wideband microstrip filters
  1. Tez No: 442421
  2. Yazar: ELİF GÜNTÜRKÜN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÖRÜR, PROF. DR. CEYHUN KARPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, çok geniş band ve geniş band band geçiren filtre tasarımları gerçekleştirilmiştir. Açık devre sonlandırmalı yan hatlara sahip bir kare halka beş modlu rezonatör, paralel kuplajlı iletim hatları ile beslenerek yeni bir çok geniş band mikroşerit yedinci dereceden band geçiren filtre tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan filtrede kullanılan kare halka rezonatöre iletken yama şeklinde iki adet perturbasyon elemanı eklenerek, band içi geriye dönme kaybı seviyesinin kontrolü sağlanmıştır. Beş modlu rezonatörün teorik analizi için ABCD matris sentezi metodu kullanılmıştır. Ayrıca bu tez çalışmasında paralel kuplajlı 3 hatlı iletim hatları üçüncü, beşinci ve yedinci dereceden filtre tasarımları yapılmıştır. Paralel kuplajlı yapıların uç uca eklenmesi ile oluşan çeyrek dalga boyu ve yarım dalga boyu rezonatör yapıları ile filtre tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu filtrelerde ayarlama elemanlarının kullanılması ile rezonatörlere uygulanan kuplaj şiddeti kontrol edilmiş ve band içi geriye dönme kaybı seviyelerinin ayarlanması sağlanmıştır. ABCD matris sentezi metodu kullanılarak teorik cevapları elde edilmiştir. Tez çalışması kapsamında dört adet band geçiren filtre imal edilmiş olup, filtrelerin benzetim, teorik ve ölçüm sonuçları birbirleriyle uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this PHd thesis, wideband and ultra wideband microstrip bandpass filters are proposed. A novel ultra wideband seventh degree bandpass filter is designed by using square loop open ended parallel stub loaded quintuple-mod resonator. The proposed ultra wideband filter is coupled to parallel-coupled feed lines which brings two more resonant modes to the filter design. Two conductor patch perturbation elements are used to control the in-band return loss levels. In addition, parallel-coupled three line structures are used to design third, fifth and seventh degree wideband bandpass filter designs. Coupling strengths is controlled by adjusting elements on parallel-coupled lines. Theoretical analysis of quintuple-mode resonator and parallel coupled three line structures are both realized by ABCD synthesis method according to their equivalent circuits. In this work, finally, four bandpass filters are fabricated. Simulation, theoretical and measured results of all filters are presented in good agreement.