Munzur Nehri'ndeki Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858)'nın bazı Populasyon parametrelerinin incelenmesi
The investigation of some meristic and morphometric characteristics of Salmo trutta Macrostigma (Dumeril, 1858) in the Munzur river
  1. Tez No: 442449
  2. Yazar: FETHİYE MAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması, Munzur Nehri'nde yaşayan ve ekonomik değeri oldukça yüksek olan Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858)'nın bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 165 adet balık örneği, olta, serpme ağı, uzatma ağı ve elektroşoker cihazı kullanılarak, Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasında Munzur Nehri'nden temin edilmiştir. Laboratuar ortamında balıkların boy ve ağırlık ölçümleri yapıldıktan sonra pul materyali kullanılarak yaş tespitleri yapılmıştır. Bazı populasyon özellikleri standart metotlarla belirlenmiştir. Von Bertalanffy büyüme parametrelerinin belirlenmesi amacıyla FAO-ICLARM FISAT II paket programı kullanılmıştır. I-VIII yaş grupları arasında dağılım gösteren populasyonda dişi/erkek oranı 1:0,96 olarak tespit edilmiştir. Boy-ağırlık ilişkisini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizinde regresyon katsayısı (b) dişilerde 2,9854 (izometrik büyüme), erkeklerde 2,7251 (negatif allometrik büyüme) ve tüm bireylerde 2,8509 (negatif allometrik büyüme) olarak belirlenmiştir. İncelenen bireylerin total boy uzunlukları 12-36 cm, ağırlıkları ise 22,9-490 g arasında değişiklik göstermiştir. Populasyonun genelinde tüm yaş gruplarının kondisyon faktörü değerlerinin ortalaması 1,19 olarak tespit edilmiştir. En yüksek oransal büyüme (%31,41) II-III yaş grubu arasında gerçekleşmiştir. Populasyonun von Bertalanffy büyüme parametreleri dişilerde; L∞=55,8 cm, K=0,10 yıl-1, t0=-1,61 yıl, W∞=1949,6 g, erkeklerde; L∞=56,58 cm, K=0,08 yıl-1, t0=-2,06 yıl, W∞=1696,3 g ve tüm bireylerde; L∞=55,5 cm, K=0,09 yıl-1, t0=-1,89 yıl, W∞=1756,5 olarak belirlenmiştir. Farklı çalışmalardan elde edilen büyüme parametrelerin karşılaştırılmasında kullanılan“büyüme performans indeksi”(Munro'nun fi üssü, Φ') dişilerde 5,74, erkeklerde 5,55 ve populasyonun genelinde 5,62 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the some population parameters of Salmo trutta macrostigma (Dumeril, 1858) whose economic value is quite high and living in Munzur River. A total of 165 fish sample examined in the study was caught by using fishing line, cover net, gill net and electro-shocker between January 2015 and December 2015 in the Munzur River. After the length and weight of fish samples was measured in the laboratory, its ages were determined by using scale. Some population characters were confirmed by means of standard methods. FAO-ICLARM FISAT II Pocket Program was used to determine the von Bertalanffy growth parameters. The female-male rate of population consisting of I-VIII age groups was confirmed as 1:0.96. The regression coefficient (b) in the length-weight relationship was determined as 2.9854 (isometric) for females, as 2.7251 (allometric) for males and as 2.8509 (allometrik) for all individuals. The total lengths and weights of examined fish samples were varied from 12 cm to 36 cm and from 22.9 g to 490 g, respectively. Mean condition factor of all age groups of populations was calculated as 1.19. The highest relative growth (31.41%) was materialized between II and III age groups. Von Bertalanffy growth parameters of population were calculated as L∞=55.8 cm, K=0.10 year-1, t0=-1.61 year, W∞=1949.6 g for female, as L∞=56.58 cm, K=0.08 year-1, t0=-2.06 year, W∞=1696.3 g for male and as L∞=55.5 cm, K=0.09 year-1, t0=-1.89 year, W∞=1756.5 for all population. Growth performance index (Φ') used to compare of growth parameters obtained from different studies was calculated to be 5.74 for female, to be 5.55 for male and to be 5.62 for both of them.