Reaeration and sediment transport properties in Keban lake catchment with pollutant transport in Munzur river
- Tez No: 12847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK SOYUPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET KEBAN BARAJ HAVZASINDA OKSİJEN KAZANMA HIZ KATSAYILARI VE SEDÎMAN TASINIM ÖZELLİKLERİ İLE MUNZUR NEHRİNDE KİRLİLİK TASINIMI SOLMAZ, Şule Ş. Yüksek Lisans Tezi, Çevre Müh. Böl. Tez Yöneticisi s Doc.Dr. Selçuk Soyupak Ocak 1991, 132 Sahife Bu çalışmada, Keban Baraj Bolüne boşalan nehirler için oksijen kazanma hız katsayıları (K2) ve sedıman taşınım özellikleri, değişik mevsimler için tahmin edilmiştir. EiE'nin ölçüm istasyonlarına ait nehir kesitleri, debileri ve anahtar eğrileri kullanılarak önce hız-debi ve derinlik-debi bağıntıları ampirik olarak her istasyon için geliştirilmiş, daha sonra Churchill-Elmore- Buckingham, Langbien-Drum ve O'Connor-Dobbins yaklaşımları kullanılarak“Oksijen kazanma hız katsayıları”hesap edilmiştir. viHesaplanan oksijen kazanma hız katsayıları Munzur Nehrinin su kalitesinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Simulasyon sonuçları Monte-Carlo Metodu ile analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, Keban Baraj Gölüne dökülen nehirler için hesaplanan oksijen kazanma hız katsayıları mertebe olarak yüksek kabul edilebilir. Hesaplamalarda kullanılan Churchill-Elmore-Buckingham ve Langbien-Drum bağıntıları benzer değerler verirken, O'Connor Dobbins bağıntısı diğerlerine göre daha yüksek değerler vermiştir. Simulasyon sonuçları, Tunceli şehrinden arıtımsız olarak deşarj edilen kanalizasyon sularının Munzur nehri boyunca kabul edilemeyecek koliform seviyelerine neden olacağını göstermiştir. Bununla birlikte, Munzur nehri çözünmüş oksijen, biyolojik oksijen ihtiyacı, nitrojen ve fosfor konsantrasyonları acısından kirlenmemiş bir nehir olarak kabul edilebilir. Son olarak da, geliştirilen hız-debi bağıntıları kullanılarak hesaplanan hız değerlerine bağlı sediman taşınımını veren ampirik bağıntılar geliştirilmiştir. vııAnahtar Kelimeler a Oksijen kazanma hız katsayısı, Ampirik sediman taşınım eşitlikleri, Su kalitesi, Su kalite modellemesi, Nehir suyu k
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REAERATION AND SEDIMENT TRANSPORT PROPERTIES IN KEBAN LAKE CATCHMENT WITH POLLUTANT TRANSPORT IN MUNZUR RIVER SOLMAZ, Sule S. M.S. in Env. E. Supervisor s Assoc. Prof.Dr.Selçuk Soyupak January 1991, 132 pages In this study, the governing atmospheric reaeration coefficients (K2) and sediment transport properties of the streams discharging to Keban Lake have been estimated under different hydrological conditions. Empirical depth-discharge and velocity-discharge relationships were established using river cross sections, discharge and stage/discharge data supported by E.i.E. Then atmospheric reaeration coefficients were calculated using Churchill-Elmore-Buckingham, Langbien- Drum and O'Connor - Dobbins equations. iiiThe calculated atmospheric reaeration coefficients were used for the purpose of computer simulation of water quality in Munzur River, with uncertainty analysis by Monte Carlo Method. Results of the first part of this study showed that the atmospheric reaeration coefficients for the streams discharging to Keban Lake can be classified as high for some stations. Also, it was observed that the results of calculations by Churchill-Elmore-Buckingham and Langbien- Drum were somewhat similar to each other, O'Connor- Dobbins gave higher values. The simulations showed that the untreated wastewater discharge from Tunceli city to Munzur River, results unacceptable coliform levels. However, generally Munzur River can be considered as a clean river with respect to dissolved oxygen, biological oxygen demand, nitrogen and phosphorus concentrations for all seasons. Finally, empirical sediment transport equations as related to velocities were established using sediment transport data and established velocity-discharge relationships. IVKEY WORDS t Atmospheric reaeration coefficient, Empirical sediment transport equations, Water quality, Water quality modelling, River water quality simulation Science Kods 615.02.01